referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Učiteľ, ktorý ma najvac ovplyvnil
Dátum pridania: 31.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: braniislav
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 446
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Každý učiteľ by mal svojich žiakov ovplyvniť, a nezáleží na tom, či vyučuje matematiku, slovenčinu alebo napríklad telesnú výchovu. Niektorým sa to však podarí viac, iným menej.
Osobitosťou učiteľovho povolania je, že nepôsobí na žiakov iba slovom, ale celou svojou osobnosťou. Učiteľova spoločenská povesť má nemalý vplyv na jeho pedagogickú prácu. Jeho neusporiadaný rodinný život / napr. opilstvo, záporné vášne, zlé občianske spolunažívanie / môže podstatne narušiť jeho pedagogické pôsobenie v škole a jeho výsledky.

Názor na osobnosť pedagóga z pohľadu žiaka sa mení aj v závislosti od veku žiaka. Napríklad na základnej škole za dobrého učiteľa žiaci pokladajú takého učiteľa, ktorý im v škole utvára príjemné, radostné prostredie. Pre nich je to učiteľ primerane prísny, ale dobrý, ktorý má žiakov rád, stretáva sa s nimi aj mimo vyučovania, je spravodlivý , ku všetkým žiakom sa správa rovnako, vie dobre a zaujímavo vysvetliť novú látku, spravodlivo a nie veľmi prísne známkuje, správa sa milo voči okoliu, rád si zažartuje, pritom je pokojný a trpezlivý.

Zlý učiteľ je taký, ktorý na žiakov zvyšuje hlas, trestá ich, robí protekciu, uprednostňuje niektorých žiakov, nespravodlivo a veľmi prísne známkuje, nevie zaujímavo vysvetľovať, vyžaduje od žiakov to, čo im riadne nevysvetlil, nevie sa ovládať, je nervózny a k žiakom nespravodlivý. Našťastie som sa s takýmto zlým učiteľom počas môjho štúdia nestretla.

Najviac ma ovplyvnila moja triedna učiteľka, ktorá ma však ovplyvnila v pozitívom smere. Napriek tomu, že ekonomické predmety, ktoré vyučuje, ani zďaleka nepatria k mojim najobľúbenejším, som mala jej hodiny rada. Okrem obligátneho učiva sme vždy prebrali aj množstvo iných najrôznejších tém, od počasia, až po najčerstvejšie správy o Iraku. Často ma prekvapila svojím prehľadom vo viacerých oblastiach života, vyjadrovala sa k novinkám vo svete modernej hudby, športe a kultúre.

Avšak najviac si na nej cením to, že svojich žiakov vychováva ani nie tak pre dobré známky ako pre život. Mnohokrát nás zobrala v rámci vyučovania na exkurzie, výstavy, či do múzea. Na svojich žiakov nemyslela len počas vyučovania, ale aj mimo neho, a dokonca mnohým z mojich spolužiakov ešte stále pomáha, napríklad pri hľadaní práce alebo pri výbere vysokej školy, hoci to vôbec nebola jej povinnosť. Naozaj na svojich študentov hľadí ako na rovnocenných ľudí, a to nielen preto, že vyučuje prevažne pomaturitné ročníky klasickej strednej školy. Dokonca na škole presadzovala zavedenie fajčiarskej miestnosti pre študentov starších ako 18 rokov, lebo sa domnievala, že dospelí študenti majú také isté práva ako učitelia.

Pravdepodobne z toho usudzujete, že našu pani profesorku, ako sme ju nazývali, s nami spájal aspoň mladý vek. Opak je však pravdou, moja bývalá triedna dnes už učí iba popri dôchodku. Ale napriek svojmu veku, stále zostáva duchom mladá. Ona je osoba, ktorá ma ako človeka ovplyvnila okrem rodičov azda najviac.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.