referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Svetozár
Pondelok, 16. mája 2022
Život človeka je potrebné chrániť, nie s ním hazardovať
Dátum pridania: 15.03.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: syky
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 501
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Život so sebou prináša chvíle, pri ktorých sa človek často pozastavuje nad tým, čo nám daný okamih súvisiaci s nimi prináša. Život je príliš krátky na to, aby sme si ho svojim ľahostajným a často aj neopodstatneným konaním zničili skôr, než prežijeme to, na čo je určený.

Je niekoľko faktorov, ktorými môže človek hazardovať so svojim životom. Sú to napríklad drogy. Čo si pod týmto pojmom predstaví zdravý mladý človek? Omamnú látku, ktorá spôsobuje, že aj z inteligentnej bytosti sa stáva „troska“. Takýchto ľudí vníma ako stelesnené zúfalstvo utápajúce sa v pocitoch viny, smútku a hnevu. Čo je vlastne droga? Zjednodušene povedané, látka, ktorá má vplyv na vnútorný stav človeka a ktorá môže vyvolať závislosť. Drogy sú všade okolo nás, stali sa súčasťou nášho života. Dôvodov užívania drog je niekoľko. Napríklad snaha uniknúť pred problémami v rodine, škole a celej spoločnosti. Aj tak si myslím, že tento spôsob riešenia daných situácií nie je správny, pretože nikdy nič nevyriešil a ani nevyrieši. Ľudia takto komplikujú život sebe a aj svojmu blízkemu okoliu. Telo človeka je zložitý mechanizmus, ktorý nie je stavaný na to, aby mu nejaké halucinogénne látky ničili jeho súčasti a tak jeho imunitu a obranyschopnosť oslabovali.

Ako druhé by som spomenul alkohol. Dôsledky a podnety sú presne také isté ako pri drogách, keďže tieto dva faktory sa vo svojej podstate značne podobajú. Je vedecky dokázané, že pravidelné pitie alkoholických nápojov zabíja mozgové bunky. Prečo potom ľudia pijú? Sám si často kladiem túto otázku pretože ja osobne alkohol nepijem, mám na to svoje osobné dôvody. Poznám veľa mladých ľudí, ktorý vidia v alkohole uvoľnenie a odreagovanie sa po dlhom, napríklad školskom týždni. Pravidelné pitie ako som už spomínal zabíja mozgové bunky, poškodzuje pečeň, obličky a iné životne dôležité orgány. Tak prečo ľudia pijú?

Väčšina ľudí si myslí, že sa im nikdy nič nemôže stať, ale pravda je opak. Nikdy nemôžme vedieť čo sa nám môže stať, a práve to môže byť spôsobené aj tým, že sa počas svojho života nestaráme o svoje zdravie. Doslova hazardujeme so svojim životom a neuvedomujeme si následky našich konaní. Presná definícia života neexistuje a preto je veľmi dôležité sa starať sa o svoje zdravie aby náš život nebol ničím rušený.

Až keď si človek pripustí, že potrebuje pomoc, má šancu sa zachrániť. A vtedy, tak dlho a zbytočne tápajúci v tme, nájde svetielko nádeje a návratu do bežného života. Človek si musí uvedomiť, že nič nie je také zlé, aby si preto ničil zdravie. Mladí hľadajú v tomto svinstve útek. Zo začiatku ho aj nachádzajú, zabudnú na problémy. Ale po čase, to nie je také uvoľňujúce, sú tým akosi zviazaní. Je ľahké napísať to, čo som tu napísal ja, ale je oveľa ťažšie si to uvedomiť, priznať si to a riadiť sa podľa toho. Som si vedomý toho, že sa učíme na vlastných chybách, ale stále je sa na koho obrátiť, predtým než sa nám naše chyby stanú osudnými. Chráňme a vážme si svoj život už od skorého veku, on sa nám za to neskôr odvďačí.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.