referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Streda, 30. novembra 2022
Láska a tolernacia v treťom tisícročí
Dátum pridania: 29.04.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jufe
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 056
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 6m 0s
Pomalé čítanie: 9m 0s
 
Žijeme na prelome tisícročí. Informačné technológie zaznamenávajú svoj najväčší rozmach od svojho vzniku. Vlastne, keď sa to tak vezme, všetko sa rozvíja, všetko napreduje. Láska je osobitnou kapitolou v živote každého človeka. Každý ju prežíva ináč, každý jedinečne. Nemôžem preto napísať univerzálnu úvahu na túto tému - to je nemožné. Ja osobne sa v tejto úvahe venujem viac láske ako tolerancii. Tolerancia je niečo, čo s láskou určite úzko súvisí. Tolerantní ľudia žili niekedy v minulosti. Žijú aj dnes, ale určite v menšom zastúpení ako kedysi. Možno je to len môj osobný dojem, ale ja to tak vnímam.

Ak by sme chceli opísať lásku v treťom tisícročí, museli by sme tam žiť. Pretože iba tak by sme sa dozvedeli, o čom tá láska a tolerancia v tom treťom tisícročí je. V dnešnej dobe láska nemá presnú definíciu, i keď sa ju pokúšali vysloviť už viacerí múdri ľudia. Niektorí dokonca rozdeľujú a rozlišujú zaľúbenosť od lásky, i keď oboje po sebe nasleduje, jedno i druhé je plynulým prechodom. Čo je to, čo spája muža i ženu, i keď sa predtým nepoznali, i keď prišli z rozdielnych krajín a sú rozličných rás? Často sú to bytosti, ktoré nezodpovedajú doterajším predstavám ideálnej ženy a muža. Čo je to za silu, ktorá nedovolí rešpektovať múdru radu rodiča i priateľov, zanedbá tradície a strháva celého človeka, jeho um i srdce do svojich osídel? Láska je vzácny a najkrajší cit, ktorého je schopná ľudská bytosť. V nej sa nedajú oddeľovať duševné prejavy od telesných, lebo patria nevyhnutne k sebe a obyčajne po sebe nasledujú. V nasledujúcom tisícročí sa podľa môjho názoru láska bude definovať rovnako ako som sa o to pokúsila v predchádzajúcich a následujúcich vetách. Láska je mnohotvárna; každý ju ináč prežíva a vníma. Je to túžba po trvalom splynutí s milovanou bytosťou, s ktorou partner chce zdieľať všetko dobré i zlé v živote, od ktorej chce rovnako prijímať ako dávať, chce sa pre ňu obetovať. Dnes, keď do manželstva vstupujú dvaja rovnocenní partneri, je táto črta neobyčajne dôležitá. Láska dodáva odvahu, optimizmus, zbavuje človeka pocitu samoty, uľahčuje umeleckú tvorbu, vykonávanie tej najťažšej práce, robí život pekným a keď nastanú roztržky, prekážky, keď pominie ilúzia, láska vie dodať silu, rozvahu a trpezlivosť prekonať každú prekážku.

Ideálny vzťah dvoch ľudí je zdrojom správnej výmeny názorov, rešpektovania mienky toho druhého, ktoré v dobrom úsilí radí dobre. Láska musí byť aj priateľstvom, v ktorom dvaja ľudia nájdu spoločné záujmy a názory. Preto si ľahšie porozumejú dvaja ľudia s rovnakým vzdelaním a s rovnakou výchovou. Priateľstvo v láske je zhovievavé, vie pochopiť, ospravedlniť chyby i malé nedostatky, vie byť trpezlivé. Keď však priateľská zhovievavosť dosiahne vrchol, nastane sklamanie, zborí sa aj láska. Býva to najmä vtedy, keď sa medzi dvoch ľudí votrie neúprimnosť a nedôvera. Lásku nemožno predstaviť bez vzájomnej úcty. Veď ani v normálnom civilnom živote si nemôžeme obľúbiť toho, kto nemá úctu, koho si nevážime pre jeho správanie sa, minulosť, nevhodné reči, nedostatok inteligencie, nemorálne činy a pod. Naopak, vyhýbame sa mu. Preto dve bytosti, ktoré sa pre duševné a telestné vlastnosti milujú, musia sa pre svoje charakterové vlastnosti, správanie sa, inteligenciu, nadanie navzájom vážiť, uctiť a obdivovať. Každá žena a každý muž majú akúsi predbežnú predstavu o partnerovi, ktorý by sa im páčil. Táto predstava je obyčajne hmlistá, s určitou toleranciou znakov, málokedy je celkom presná; napríklad: "Musí byť vysoký, čierny, rozhodný v konaní, inžinier, mal by mať auto atď." Aj keď sú tieto predstavy a predsudky niekedy smiešne, obyčajne náročné, najmä potom pri porovnávaní ideálu so skutočnosťou, predsa patria k zamilovanosti a láske.

Na základe týchto predstáv sa ľudia hľadajú a stretávajú. O ktoré predstavy vlastne ide? Ich predstavy spravidla tvoria vzhľad, charakterové vlastnosti a zamestnanie. Ľudia rozličných vekových skupín, temperamentu, konštitúcie a vzdelania majú rôzne ideálne predstavy o milovanej bytosti. Mladší, naivnejší uprednostňujú telesný vzhľad človeka, starší, rozvážnejší zas charakterové vlastnosti a stupeň inteligencie. Ďalšou vlastnosťou lásky je jej trvalosť a stálosť. Nezatvárajme oči pred rozličnými nástrahami, cez ktoré musí láska v živote prejsť. V čase ťažkostí a skúšok sa síce oslabí a zakolíše, ale keď je naozaj čistá, úprimná, keď nevyplýva len z jednej alebo z dvoch vlastností, potom aj tie najhoršie nástrahy prekoná a vytrvá. Bez toľkej zhovievavosti a rezervných síl by to ani nebola láska. Keď sa natoľko oslabí, že stratí svoju pravú podstatu, že je neschopná obnovy, musí sa skončiť. Neslobodno nič predstierať. Treba sa rozísť dôstojne, aby sa nezranilo ešte aj to málo, čo pretrváva.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.