referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alexander
Utorok, 27. februára 2024
Je nás veľa, alebo je nás málo
Dátum pridania: 13.07.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: palo10
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 141
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 3.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 6m 20s
Pomalé čítanie: 9m 30s
 
Keď sa zamyslíme nad touto otázkou, prvé čo nás napadne je – čo znamená veľa a čo málo. Niekto povie, že je nás veľa treba s tým niečo robiť. Súčasný počet obyvateľov na Zemi je niečo cez 6 miliárd. Je to veľa? Odhaduje sa, že pred 10 000 rokmi žilo na Zemi 5 miliónov obyvateľov. Na začiatku nášho letopočtu to bolo asi 200 miliónov, čo bolo podmienené hlavne rozvojom poľnohospodárstva. Toto číslo sa postupne zväčšovalo, v roku 1650 to bolo okolo 500 miliónov. Dnes je to 12-krát viac a ľuďom to trvalo približne 350 rokov. Je to neuveriteľný rast, hlavne ak zoberieme do úvahy, že v tomto období boli obidve svetové vojny. Ale ako to ukazujú čísla ani vojny tento rast veľmi nezastavili. Nie žeby som bral vojnu ako prostriedok redukcie počtu obyvateľov na Zemi – vojna je neospravedlniteľná vec, za ktorú si môžu jedine ľudia. Vo svetových vojnách zahynulo približne 70 miliónov ľudí. No aj napriek tomuto číslu sa rast obyvateľov nezastavil, práve naopak stále stúpa. Každý deň pribúda na Zemi okolo 200 tisíc ľudí. Vďaka technickému pokroku ľudstvo dokáže bojovať s mnohými chorobami čo znižuje mortalitu, zatiaľ čo natalita zostáva na rovnakej úrovni vplyvom tradícií. Natalita je najvyššia najmä v rozvojových krajinách, ovplyvňuje to nevzdelanosť a chudoba, využívanie lacnej detskej pracovnej sily a obavy zo staroby, ktorá je oprávnená, pretože v týchto krajinách nie je zabezpečená dôchodkami a ľudia sú závislí na svojich deťoch.
Najprudší rast obyvateľov je zaznamenaný v Južnej a Strednej Amerike, Afrike a južnej a juhovýchodnej Ázii, hlavne v ich rozvojových krajinách. Jednoduchý príklad hovorí za všetko, v Mexico City žije približne o tri milióny menej ľudí ako v celej Austrálii.

Tu sa treba zamyslieť nad otázkou či je nás veľa. Môj názor je, že je nás dosť, ale Zem má kapacity na to aby tu mohlo žiť ešte viac ľudí. Otázka je: „Koľko?“ Aj názory odborníkov sa líšia. Jedny hovoria, že hranica únosnosti už bola prekročená, iný zas vravia že Zem zvládne až 200 miliárd ľudí. Toto je podľa mňa poriadny extrém. Ale dá sa to. Plocha súše je 148 mil. km² a pri 200 miliardách by to bolo niečo cez 1351 obyvateľov na km². Podľa mojej mienky to je reálne hoci už dnes badať znižovanie sa kvality pôdy a je otázne či by toľko ľudí Zem uživila. Treba si vziať príklad z Egypťanov, ktorí žijú na 3% svojho územia a to v údolí a delte Nílu, hustota obyvateľstva presahuje 1500 ľudí na km². Na druhej strane je zas pravda, že životná úroveň v Egypte je na nízkej úrovni. Pri takejto tlačenici sa netreba čudovať. Na tomto príklade je vidieť, že Zem má kapacity pre veľa ľudí, hoci mnohé miesta na Zemi sú ťažko obývateľné alebo sa vôbec nedajú obývať. Veď kto z nás by to vydržal na Sibíri, Aljaške alebo Antarktíde kde -30ºC je normálna denná teplota. Alebo na Sahare, Gobi alebo Kalahari kde nieto ani kvapky vody. To všetko sú obrovské oblasti ktoré nie sú vôbec alebo keď už tak veľmi riedko osídlené. Avšak nič nie je nemožné, tak ako vyspelé hospodárstvo a technika spôsobili, že dnes je nás cez 6 miliárd a sme schopný existencie určite nám technika budúcnosti umožní obývať aj doteraz neobývateľné územia, tak aby sa nás na Zem „zmestilo“ viac. Keby bola taká Afrika obývateľná na 100% svojej plochy mohlo by tam žiť 15 miliárd obyvateľov pri hustote 500 obyvateľov na km². Dnes tam žije o 11 miliónov ľudí viac ako v Európe a pritom Afrika je 3-krát väčšia ako Európa.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Jacques Vallin – Světové obyvatelstvo, Danuše Kvasničková a kolektív – Životné prostredie
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.