referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viliam
Sobota, 28. mája 2022
Aká je literatúra vzácna?
Dátum pridania: 02.06.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mc_beton
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 349
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
„Ak mám nejaké peniaze, kúpim si knihy. A ak mi ešte niečo zostane, kúpim si jedlo a oblečenie.“ (Erasmus) Aj takto vyjadrujú autori a čitatelia svoj vzťah k literatúre, ktorá má skutočne väčšiu cenu ako iné materiálne veci.
Vítam vás priatelia pri prednese môjho referátu s názvom: Aká je literatúra vzácna.
Prvé literárne diela sa písali už pred desiatkami storočí. Autori vtedy nečakali odozvu čitateľov ani predajnosť ich diel ale doslova si svoje srdcia vylievali na papier. Každopádne ich diela mohli vzbudiť pozornosť len určitej skupinky ľudí, a to ľudí gramotných. Nie každý vtedy vedel čítať a písať ako je tomu dnes.

Literatúra nás v mnohom učí. Často sa stáva, že ľudia v určitých situáciách konajú ako hrdinovia ich obľúbených diel hoci si to sami neuvedomujú. Literatúra nám neustále dodáva novú a novú slovnú zásobu, vďaka ktorej si získavame aj určité postavenie v spoločnosti. Toto postavenie nám nevytvárajú činy ale slová. Vďaka slovám si vieme vymeniť skúsenosti, povedať čo nás trápi presviedčať ostatných o opaku a upresniť konanie svoje aj ostatných.
Autori už oddávna vkladajú do svojich diel srdce, opisujú svoje životné skúsenosti a vyvarujú nás problémom, aké oni už niekedy zažili. Často sa knihy stávajú spisovateľovím denníkom, pretože do nich vpisuje aktuálne pocity a myšlienky. Niekto si možno vraví: „Nie každá literatúra má cenu”, ale opak je pravdou. Každá literatúra ma cenu, možno nie pre všetkých ale má.

„Testom skutočnej literatúry je, že znesie opakovanie. Čítame znova a znova tie isté stránky a vždy s novým pôžitkom.“ (Samuel McChord Crothers) Tak takáto literatúra sa cení najviac. Kniha, ktorú si čitateľ prečíta mnoho krát a stále v nej nájde niečo nové a pre neho zaujímavé, niečo nad čím sa pozastaví a povie si: „Ako je možné som si toto predtým nevšimol?“, je znakom vynikajúceho autora a bezchybného spracovania.
V minulosti nám kniha robila spoločníka počas dlhých večerov, dnes je ním televízia alebo počítač čo je veľká škoda. „Rozdiel medzi žurnalizmom a literatúrou je, že žurnalizmus je nečitateľný a literatúra je nečítaná.“ (Mark Twain) Síce túha po čítaní v nás zostáva ale radšej siahneme po časopise ako po dobrej knihe.
 
Zdroje: Citáty
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.