referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zdenko
Štvrtok, 9. februára 2023
Potrebujem mať vzor?
Dátum pridania: 08.06.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Norki
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 355
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Potrebujem vzor? Aká jednoduchá otázka. Ale je takou jednoduchou aj odpoveď? určite nie. Podobne ako je zložitý život, tak je zložitá i odpoveď na danú otázku.
Dnešná doba je veľmi uponáhľaná. Ľudia, tlač, televízia, rozhlas – médiá – sa zaujímajú o ľudí z oblasti kultúry, športu, politiky... jednoduchý človek sa zaujíma o ich súkromie, majetok o ich spôsob života. Mnohí z nás mladých v nich hľadáme. No nie vždy si zvolíme ten správny. Láka nás žiť ako hviezda na javisku ,filmovom plátne, žiť ako populárny človek, ale i prijímať medaily za vynikajúce športové výsledky. Láka nás vidina peňazí, nezáväzného života a podobne.
Žijem v obyčajnej rodine. Často sa sama seba pýtam, čo chcem vlastne v živote dosiahnuť, čo chcem dokázať? A tak hľadám niekoho, komu sa chcem podobať. Neide mi o vzor telesnej, ale o vzor duševnej krásy. Je dôležité vybrať si dobre. Nielen je, ale i moji rovesníci stále hľadajú vzor u známych osobností. Neuvedomujeme si, že vzorom sú nám v prvom rade rodičia, starí rodičia, učitelia. Sme s nimi v dennom kontakte a ani si neuvedomujeme, že nás ovplyvňujú a chtiac – nechtiac sú pre nás i vzorom.

Potrebujeme hľadať, keď je okolo nás toľko skvelých ľudí, ktorí si zaslúžia náš obdiv?! Čím? Nuž svojim životom, starostlivosťou o rodinu, prístupom k plneniu každodenných povinností, vzťahom k iným ľuďom. Lákajú nás úspešný ľudia, ktorých nie je málo. Stačí spomenúť športovcov. Či sa nám neponúkajú za vzor? Nie je ním Šatan či Moravcová? Je ich celý rad. Ale nie je aj v našom najbližšom okolí dosť ľudí, ktorí si svojim správaním a vzťahom k iným zasluhujú náš obdiv? Pýtam sa preto: „ Je dôležité meť vzor?“ odpoveď jednoduchá, rýchla: „Áno. Je to dôležité ale treba si vybrať ten správny, aby sme raz aj my mohli byť vzorom pre niekoho.“ Je treba dobre si zvážiť, po stopách akého človeka chceme kráčať. Musíme poznať jeho charakter, jeho vnútorné vlastnosti, ktoré by sme si chceli osvojiť aj my. Bude dobre, ak sa vytvoríme rebríček hodnôt, ktoré sú pre náš úspešný život dôležite.
Nesmieme zabudnúť, že strojcom svojho šťastia, svojho úspešného života sme my sami. Musíme sa naučiť žiť ho , veď je krásny.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.