referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vojtech
Utorok, 23. apríla 2024
Zrelá osobnosť a drogy
Dátum pridania: 06.06.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mary7
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 961
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 12m 0s
Pomalé čítanie: 18m 0s
 
Úvod
Drogy sú známe a užívané už od starých kultúr Egypťanov, Babylončanov a Inkov. Vždy sa tiež objavovalo nadmerné užívanie týchto látok až závislosť na nich. Produkcia drog u nás neustále vzrastá. Popri alkohole a tabaku veľmi rázne vstupujú do nášho života ďalšie drogy, po ktorých siaha často nedospelí jedinec, ktorý si takto chce či už zadovážiť, alebo zintenzívniť momentálny pocit radosti a šťastia. Možno preto, že to inak nedokáže. Najviac ohrozenou skupinou populácie sú deti a mladí ľudia, preto dôležitou úlohou tu hrá preventívna osveta. Mladí ľudia by mali vedieť, čo sú drogy, ako vzniká závislosť a aké sú jej príznaky. A to najmä pre svoju vysokú ovplyvniteľnosť a manipulovateľnosť. S drogami sú spojené zdravotné a sociálne problémy, úmrtia a trestné činy. Obchod s drogami je na druhom mieste výnosnosti za obchodom so zbraňami.
Prečo vlastne mladí ľudia siahajú po týchto látkach? Nestačí im, ako negatívne sú „ospevované“, koľko ľudských životov majú už na svedomí a aké sú ich následky? Je ich zvedavosť, aký budú mať účinok drogy „na ich organizmus“ taká veľká, že sa nedokážu kontrolovať? Sú to hlavné prostriedky, ktoré dokonale ničia ľudskú osobnosť, jej existenciu, či už materiálnu alebo spoločenskú. Droga aspoň na chvíľu umožní zbaviť sa slabosti, naplniť a zabudnúť na sklamania. Drogy nie sú prostriedkom na vyriešenie našich problémov a preto by sme sa mali spoločne naučiť čeliť im.

Čo je vlastne droga?
Je to surovina rastlinného alebo živočíšneho pôvodu slúžiaca na výrobu liečiv alebo technicky dôležitých látok. Tento pojem zároveň označuje aj tie lieky a látky, ktoré sa užívajú, ale aj zneužívajú na zmenu nálady, vedomia, na povzbudenie alebo tlmenie niektorých duševných a telesných funkcií, na vyvolanie mimoriadnych zážitkov, napríklad ilúzií, halucinácií a podobne. Niektorí odborníci zasa konštatujú, že droga je akákoľvek látka, ktorá môže ak je vpravená do organizmu, pozmeniť jednu alebo viac funkcií. Podľa toho teda medzi drogy zaraďujeme aj také požívatiny a pochutiny, ako je alkohol, káva, tabak a iné.

Delenie drog
Dosť voľne a nepresne sa používajú termíny „tvrdé drogy“ a „mäkké drogy“. Pod „tvrdými“ sa zväčša rozumejú drogy, ktorých účinok je silný a rýchly a na ktoré obyčajne vzniká rýchlo fyzická závislosť. Sem nemusí patriť len heroín a kokaín, ale niekedy sa zaraďuje i alkohol. Pod „mäkkými drogami“ sa tradične rozumie marihuana a hašiš, hoci toto zľahčovanie je diskutabilné. Tiež možno rozumieť nikotín, kofeín.
Ďalej delíme drogy na legálne a ilegálne. Legálne drogy sú tie, ktoré sú v našej spoločnosti tolerované. Nachádzajú sa všade okolo nás a je ich bežne dostať v obchodoch a lekárňach. Sú to napríklad: alkohol, bolesť utišujúce prostriedky, prášky na spanie, na upokojenie a rôzne povzbudzujúce prípravky, či látky s budivými účinkami. Drogovú definíciu spĺňa aj káva. konzumácia legálnych drog je bežná. Ilegálne drogy sú tie, ktorých výroba, predaj alebo získavanie sú v rozpore so zákonom o omamných prostriedkoch. (napr.: hašiš, príp. Marihuana, opiáty, kokaín a podobne. Patria sem aj niektoré bežne používané látky ako riedidlá na farby, či lepidlá…

Marihuana
Je jednou z drog, ktorú možno ľahko získať. Marihuana môže byť návyková a ovplyvniteľná svojho užívateľa mentálne, emocionálne aj fyzicky. Vyrába sa z odumretých konárov a vrcholkov kvetov rastliny marihuany.
Existujú rôzne spôsoby fajčenia marihuany, no najviac sa používa v podobe ručne ušúľanej cigarety.
Fajčiari marihuany majú červené oči a často používajú očné kvapky, aby zakryli tento charakteristický znak.
Pôsobia ako opitý, neprimerane sa smejú, alebo sú v stálej apatii. Pravidelní fajčiari majú škvrny na palcoch.
Marihuana ovplyvňuje myslenie, schopnosť učiť sa, môže spôsobovať paniku, pocit úzkosti a psychózu, čiže ťažkú duševnú psychiku, čiže ťažkú duševnú poruchu, ktorá sa prejavuje skreslenou interpretáciou skutočnosti.
Vo svete nejeden človek na marihuane závislí zomrel.

Heroín
Patrí medzi najnebezpečnejšie a najnávykovejšie narkotiká. Nie je len extrémne návykový. Heroín pochádza z ópia. Je to farebný prášok od bielej až po veľmi tmavú hnedú.
Môže sa pichať', inhalovať' cez nos, alebo fajčiť. Keď' je užívateľ pod vplyvom heroínu, má stiahnuté zrenice a klesla očné viečka, prežíva depresiu, apatiu a má zvýšenú fyzickú aktivitu. Tí, ktorí často používajú heroín, sú takmer vždy ospalí a opätovne si šúchajú alebo chytajú tvár alebo nos. Po duševnom rozpade čoskoro prichádza telesný úpadok, nechutenstvo, chudnutie, zažívacie ťažkosti, impotencia, triašky, chronická únava. Môže byt' aj príčinou pomalého a plytkého dýchania, vlhkej , lepkavej kože, spôsobuje kŕče, kómu a v štádiu depresie nie sú zriedkavé ani samovraždy.
Smrť' môže nastať' často po bežnej infekcii, ktorej otrávený organizmus nevie čeliť'.

LSD
Je extrémne silný halucinogén, ktorý je bezfarebný a bez zápachu. Zlé LSD môže zapríčiniť' paniku, paranoju či dokonca stratu kontroly. LSD vyvoláva pocit mimoriadnych zážitkov, nevšedných pocitov, uvoľňuje sexuálne a pod. Časté sú nečakané zmeny povahy, vraždy i samovraždy.
Dokonca aj po niekoľkých rokoch po užití drogy sa halucinogénny efekt môže znovu objaviť' bez akejkoľvek ďalšej dávky.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.