referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Piatok, 1. decembra 2023
Revitalizácia Vysokých Tatier
Dátum pridania: 16.06.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Cheeky89
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 434
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Milí poslucháči.
Na úvod tejto mojej diskusie by som chcel všetkých Vás zúčastnených privítať. Táto moja reč sa bude týkať kalamity a prostriedkov na jej obnovu, ktorá sa udiala 19. novembra 2004 v popoludňajších hodinách. Veľmi silný severozápadný vietor zmenil krajinu Vysokých Tatier doslova na nepoznanie. Určite si každý z nás na túto situáciu spomenie a pri tom možno vyjde aj nejedná slza.
Túto neočakávanú situáciu si nikto z nás neprial. Rád by som uviedol niektoré fakty, ktoré by nám bližšie ukázali to, čo malo vplyv na katastrofu. Prvým z nich je priemerná rýchlosť vetra, ktorá bola 90-115 km/h, v nárazoch cez 140 km/h a na vrchole hôr cez 170 km/h. Pás 40 - 110 ročného lesa široký 2,5 až 5 km a dlhý takmer 50 km od Podbanského po Tatranskú Lomnicu bol prakticky úplne zničený. Väčšina stromov v tejto oblasti padla alebo bola zničená. Odhady poškodenej oblasti hovoria o 12-14000 ha čo predstavuje približne 1,5 až 3 mil. m3. Zničený les tvoria prevažne umelo vysadené smrekové monokultúry (85% zastúpenie smreka + jedľa a smrekovec) v nižšie položenej časti národného parku, ktoré boli založené po veľkej kalamite v 30. rokoch minulého storočia.

Len málo stromov a menších skupiniek bolo zničených v lesoch vo vyšších častiach národného parku, ktoré predstavujú viac prírodné typy s vyššou diverzitou a štruktúrou (nová jadrová zóna). Celkový objem kalamity v oblasti Vysokých Tatier je cca 2 059 000 m3 u štátnych lesov. Hlavný objem kalamity leží v oblasti od Vyšných Hágov po Kežmarské Žľaby. U neštátnych subjektov bolo poškodených odhadom 862 000 m3 drevnej hmoty. Z analýzy stavu vykonaného u štátnych lesov vyplýva, že 72% hmoty tvorí smrek, ktorý je z hľadiska ochrany lesa najrizikovejšou drevinou. Viem, že tieto správy každého poslucháča zarazia, no podľa môjho názoru by sa s tým malo niečo robiť. Nemyslíte?

Podľa môjho názoru by sme mali kalamitnú hmotu spracovať, haluzinu a vrcholce ponechať, nespaľovať, nepravidelne uhladzovať a využívať mikroreliéf s cieľom vytvárania mikroklimatických podmienok pre prirodzenú obnovu, vylúčiť chemickú asanáciu, spracovať a odviezť hmotu hrúbia, pri stromovej metóde ponechať vrcholce v poraste, ponechať všetky stojace (životaschopné) stabilné stromy, jednotlivé výstavky, skupiny stromov, porastové okraje a 10-50% stojacich zlomov, ponechať v poraste všetky stromy, ktoré opustil podkôrny hmyz, pre dopravné sprístupnenie využívať existujúcu cestnú sieť, uvažuje sa s jej spevnením (nie asfalt) a oprava a údržba len existujúcej dopravnej siete. Tieto a ďalšie zmeny by som spravil, len s podmienkou urobiť to, čo sa odo mňa čaká a len s dobrým úmyslom, ktorý by efektne slúžil každému. Prosím, aby sa tieto moje slová nechápali ako zlé a neprospešné.
Dúfam, že tieto moje slová neostanú nepovšimnuté a uchytia sa niekomu na srdci. A na záver Vám veľmi pekne ďakujem, že ste ma počúvali a správali ste sa ohľaduplne.
 
Podobné referáty
Revitalizácia Vysokých Tatier GYM 3.0000 542 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.