referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Štvrtok, 19. mája 2022
Minister školstva a maturita 2005
Dátum pridania: 10.06.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Cheeky89
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 362
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Minister školstva a maturita 2005

Milí poslucháči.
V úvode Vás chcem srdečne privítať na tejto mojej diskusii o slovenskom ministrovi Martinovi Froncovi a aj o priebehu Maturity 2005. Viem, že niektorí sa o túto tému vôbec nezaujímajú, no ja by som chcel niečo o nej bližšie povedať.
Rád by som na začiatku uviedol zatiaľ krátky, ale plný život nášho ministra školstva. Doc. Mgr. Martin Fronc, PhD. sa narodil 28. novembra 1947 v Košiciach. V roku 1971 absolvoval štúdium numerickej matematiky na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V rokoch 1980-1982 bol podpredsedom Rady vysokých škôl. V decembri 2000 sa stal členom Predsedníctva KDH. Pôsobil ako člen Rady vlády SR pre OECD, Rady vlády SR pre vedu a techniku, Rady vlády SR pre neziskové a mimovládne organizácie, ako člen vedeckých rád Žilinskej univerzity v Žiline a Fakulty podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave. Od novembra 1998 do 9.10.2002 bol štátnym tajomníkom Ministerstva školstva SR (MŠ SR) za KDH. Je ženatý a má 3 deti. V posledných dňoch je jedným z najznámejších ľudí v politike. Podľa posledných prieskumov je druhým najnedôrihodnejším človekom v politickej branži.

Podľa môjho názoru by mal opustiť politiku zato, čo sa stalo počas písomných maturitných z matematiky a aj počas celých maturít. Jeho pristupovanie k týmto činom nebolo správne. Za takéto činy by mali byť ľudia potrestaný. Prosím, aby sa tieto moje myšlienky nechápali ako slová do bitky, ale nimi by som chcel iba vyjadriť neschopnosť. Maturita 2005 dopadla podľa prieskumov a slov ministra dobre. V písomnej maturite z matematiky, nemeckého a anglického jazyka sa v tomto roku zúčastnilo takmer 60 tisíc maturantov. Minister hodnotí mimoriadne vysoko najmä výsledky maturantov z matematických testov, ale aj dosiahnuté výsledky z cudzích jazykov považuje za dobré. V matematike – v úrovni A získali maturanti priemerne takmer 84 %, v úrovni B takmer 73 %. Z cudzích jazykov sú najlepšie výsledky v náročnejšom teste z angličtiny – takmer 74 % priemerná úspešnosť. Hlavný prínos novej maturity vidí minister M. Fronc v možnosti, že postupne celkom nahradí prijímacie skúšky na vysoké školy a tiež, že prináša dôkladnú analýzu, na ktorej sa dá postaviť obsahová reforma.
Tak to je už záver mojej diskusie. A v ňom Vám chcem poďakovať za Vašu účasť a zapojovanie sa do diskusie. Dúfam, že v roku 2006 sa maturity udejú bez chýb.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.