Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Martin Eden

Prekrásna kniha od anglického spisovateľa Jacka Londona sa mi veľmi zapáčila. Hlavným hrdinom je on sám, čiže tu Martin Eden.
Autor je v tomto príbehu námorníkom cestujúcim po celom svete a hľadajúcim krásu Zeme a mora. Veľmi rád počúva žblnkot vody, ktorá udiera o mohutnú a silnú loď plaviacu sa po oceáne. Ukrýva sa v ňom veľká láska ku všetkému živému. Miluje svoju sestru, jedinú ktorú má, a snaží sa jej zo všetkých síl pomôcť. Martin nie je veľmi komunikatívny, skôr tichý. S práce ide rovno domov a málokedy sa ide zabaviť. Väčšinou si vystačí sám, ale samozrejme nie je uzavretý pred druhými ľuďmi.

Pri jeho sympatickom výraze hrá dôležitú úlohu tvár. Oči z ktorých vyžaruje miernosť ale zároveň aj trošku jednoduchosť, príjemne dopĺňajú tvár. Ústa, ktoré dokážu potešiť ale aj niekedy nevedome zraniť vynikajú na hnedej bronzovej pokožke, spálenej od namáhavej práce na slnku.
Hoci u Martina prevažujú tie krásne vlastnosti, v jeho vnútri sa objavuje aj iná stránka jeho osoby. Je výsledkom spoločnosti a sveta v ktorom žije a dýcha. Je presýtený nenávisťou, hrubosťou a necitlivosťou. Na Martina to samozrejme vplýva veľmi intenzívne a často krát si ani neuvedomuje že je hrubý alebo neslušný.
Napriek tomu, že je málo vzdelaný a že sa pohybuje vo svete kde táto oblasť nič neznamená sa snaží dokázať na prvý pohľad nemožné. Dokončuje si vzdelanie na dvoch akadémiach a začína písať literatúru. Aj z tohto jeho postoju vidno že to nie obyčajný človek, ktorý sa uspokojí so samým sebou ale snaží sa dokázať a využiť život a rozum čo najviac. Martin je určitým spôsobom ctižiadostivý a nadaný. Dokáže vo svojom vnútri nájsť čo najviac a využiť to pozitívne vo svojom živote. Ide za svojím cieľom a len tak ľahko sa ho nevzdáva.

Martin Eden je knižným hrdinom, ktorého vlastnosti ma upútali a fascinovali. Možno je tým dôvodom aj to, že hrdina nie je vymyslený ale skutočný. Jeho osoba, vlastnosti a spôsob života je veľmi realistický a bližší nášmu životu.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk