referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Arnold
Nedeľa, 1. októbra 2023
Všetko čo sa dá zaplatiť peniazmi je lacné
Dátum pridania: 01.08.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: potvorka87
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 448
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
"Všetko čo sa dá zaplatiť peniazmi je lacné!" (E. M. REMARQUE)

Peniaze aj ked nie v takej podobe ako ich pozname dnes sú tu tak dlho ako ľudia. Výmennou vecí za vecí ľucia získavali to, čo nemali a čo potrebovali. S rozvojom spoločnosti sa rozvíjali aj peniaze-menila sa ich forma, tvar a viac menej aj význam. Ako k nám prišiel kapitalizmus stávali sa z nás obchodníci bažiaci po majetku. Majetku, ktorého veľkosťou by sme dokázali svoju moc. Muži dokazujú svoju moc množstvom aut, jacht alebo spoločností. Ženy zasa kusmi oblečenia, topánok či cenou dovoleniek. Nič z toho však nedostali za milý úsmev a pekne oči. Zaplatili to peniazmi.

Lacnota je ralatívny pojem. Pre bezdomovca alebo nezamestnaneho nie sú lacné ani základné potraviny. Úsmev alebo pohladenie nestoja nič-sú teda lacné. Dáte mi hádam za pravdu ak poviem, že niekedy majú neopísateľnú cenu. Koľkí ľudia sme, toľko máme nazorov na to čo je lacné a čo nie.
Brat mi na túto tému povedal, že Ferrari za 9 mil. korún nie je lacné aj ked ju kupene za peniaze.
Chcela by som povedať, že zdravie, ktoré pre nás znamená hádam všetko sa nedá kúpiť za peniaze. Ale akosi sa aj dá. Ved aj od toho čo máme na konte závisí úroveň ošetrenia, zákroku alebo či nový orgán dostaneme alebo nie.

Ak babka dá vnúčatam peniaze z jej biedneho dôchodku-kupuje si tým ich priazeň a sympatie. Aj pred vysvedčením sa sľubujú autodráhy a mobily, len aby si dieťa opravilo tú trojku a neurobilo hanbu.
A láska??? Dúfate, že tam nedošla moc peňazí? Ale kdeže. Poznáme predsa kopu manželstviev uzavretých a este stále trvajúcich kvôli peniazom. Pomaly vymyznú verné pohľady a úprimné slova ĽUBIM ťA bez diamantov na krku alebo prsteňov na ruke. A to bude nahoršie čo nás môže stretnúť...

Bola som priliž krutá? Nie. Myslím, že len reálna. Ako to tak počúvame je to také kruté, až je to skutočné. Nehovorím, že to príde zajtra alebo pozajtra, ale čoskoro. Naša spoločnosť sa totiž bažiaca po peniazoch rúti do záhuby. Pomôcť si musíme my sami. Dôverou v stále neumierajúce hodnoty. Lebo len viera v lásku, rodinu, šťastie dodá tomúto výroku dlhé roky nemenný význam.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.