referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Streda, 29. mája 2024
Prečo som na svete rád/a?
Dátum pridania: 23.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: peka3
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 503
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 6.4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 10m 40s
Pomalé čítanie: 16m 0s
 
Je to trochu ťažká otázka, ktorá má mnoho odpovedí. Žijeme len raz a preto by sme mali využiť všetky slasti a radosti čo nám život prináša. Hoci život nie je len samá radosť, mali by sme ho žiť naplno. Súčasťou môjho života sú moji rodičia a moja sestra, ktorých mám nadovšetko rada. Som na svete rada, lebo mám skvelých kamarátov ktorí mi pomôžu v každej situácii. Ďalej mám strašne rada tanec, hudbu a všetko čo k tomu patrí. Ak som už raz tu, musím si nájsť vlastnú cestu. Ak nie, stratím sa. Vždy je možné nájsť dôvod prečo žiť. Ak raz budem starenka s kopou vnúčat a papučami s brmbolcami, určite sa chcem pozrieť dozadu a povedať si, že to bol super veselý a príjemný život a že to za to stálo. Zmyslom života každého človeka je nájsť pravé šťastie. Všetci ľudia boli stvorení, aby pomáhali neustále sa rozvíjajúcej civilizácii. Celkom rada chodím do školy, lebo mám tam plno kamarátov a chodím tam preto aby som sa niečo naučila.

Zmyslom života každého človeka je nájsť pravé šťastie. Pravé šťastie sa však nedá univerzálne definovať, lebo súčasťou jeho pravosti je najmä individuálna subjektívnosť. Tá spočíva v charakterových vlastnostiach človeka, v jeho slobodných túžbach a životných snoch. Teda zmyslom života človeka je naplnenie, ktoré mu prinesie pocit šťastia a uspokojenia. Heterogénnosť ľudských charakterov vytvára rôzne zmysly života, ktoré sa dajú rozdeliť na materiálne a duchovné, a tie sa líšia svojou podstatou i spôsobom prejavu. Materiálne hodnoty dokážu istým spôsobom uspokojiť človeka, ale ich trvácnosť je časovo obmedzená a hodnota nie je optimálna, a tak sa uspokojenie stáva dočasným a nevedie k úplnému a celoživotnému naplneniu.

Duchovné hodnoty dokážu priniesť šťastie na dušu, lebo vedú k láske, dobru a kráse človeka. Taktiež vnášajú do života pozitivizmus a entuziazmus. Ale keďže človek má telo i dušu, ideálnym zmyslom života, ktorý vedie k optimálnemu naplneniu je racionálnou syntézou materiálneho a duchovného vnímania sveta, avšak s prioritným postavením duchovných hodnôt. Toto vnímanie teda uplatňuje fakt, že duša je viac než telo, resp. pocity duše sú viac než potreby tela, a zároveň nevylučuje, ale umožňuje hľadanie istého uspokojenia aj v materiálnych hodnotách. Prioritné postavenie duchovných hodnôt zabezpečuje ich prevahu, t.j. v zásadných životných rozhodnutiach by sme sa mali riadiť ideálmi, ktoré tvoria krásu duše.

Všeobecným príkladom takého ideálu je láska a jej konkrétnou podobou je napr.láska k ľuďom, dobru a k Bohu. Zmysel života však nesmie ostať len súbor myšlienok a pravidiel, ale je nutné jeho implementovanie do reálneho života. Ten, kto má vlastný slobodný zmysel života a verí v jeho krásu, má aj chuť žiť, a teda denné prekonávanie problémov sa mu stane ľahším. Verte v svoje sny, hoc i len tajne v kútiku duše, lebo sny vám dajú nádej. Nádej vzbudí vieru a vo viere nájdete silu. Silu, ktorá vám pomôže na ceste životom prísť až k cieľu, kde nájdete splnenie svojich snov a teda aj pravé šťastie. Uvedený zmysel života a jeho realizácia je náročná, a preto je vlastne skutočným umením. Človek by sa teda počas svojej existencie mal učiť umeniu života. To spočíva najmä v zosúladení a uspokojovaní jeho potrieb, tak aby neublížili ostatným ľuďom. Teda nesie v sebe heslo „Ži a nechať žiť. “ Mali by ste žiť takým životom, ktorý sami pokladáte za správny.

Taktiež treba veriť v svoje zásady a žiť, tak aby ich princípy z vášho života vyžarovali. Treba si však uvedomiť, že nie ste na svete sami a vôkol je plno ľudí, ktorí tiež túžia po svojom šťastí. Teda v umení žiť je skrytá aj tolerancia, pochopenie a snaha pomáhať ostatným ľudom ku šťastiu. A preto je dobré nájsť zdravý kompromis medzi egoistickým vnímaním sveta a ideou vzájomnej ľudskej spolupatričnosti a pomoci. Umenie života, t.j. umenie žiť správnym životom, by sa pre každého z nás malo stať istou inšpiráciou na ceste životom a idea byť umelcom v tejto humánnej forme umenia životným snom. Počas života človek prechádza rôznymi vývinovými a vývojovými zmenami. Vývinové sú súčasťou fyziognomických premien organizmu a vývojové sú znakom nášho duševného rozvoja.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.