referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Piatok, 1. decembra 2023
Zemplín môj rodný
Dátum pridania: 31.07.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Miša Š.
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 343
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Rodný môj kraj, zo všetkých najkrajší, si môjmu srdcu najdrahší.

Slová tejto piesne vyjadrujú lásku človeka k svojmu rodisku. Pre mňa je miestom najdrahší môj rodný Zemplín. Rozprestiera sa na východe Slovenska. Nachádzajú sa tu vysoké vrchy porastené hustými zamatovo-zelenými lesmi. Ale aj nížiny rovné ako dlaň. Najvýchodnejším miestom Zemplína je Morské oko. Nedotknutá
panenská prírodaobklopuje číre jazero nazývané okom Vihorlatu. Akoby pohoriu Vihorlat ono nestačilo stal sa ochráncom aj druhej najväčšej vodnej nádrže na Slovensku. Hovorím o Zemplínskej Šírave veľmi známej svojími belasími vodami, v ktorýchsa myhajú bojazlivé ryby. Ale Vihorlatu ani  to nejstačí.Vo svojich lesoch stráži mohutné košaté stromy  týčiace sa do vysoka.

Množstvo rôznych zvierat a rastlín Krášliacich túto malebnú krajinu i Vinné jazero so svojími belasími vodami. Jeho okolie priťahuje aj mňa a moju rodinu je krásne prechádzať sa lesom,kde stromy šumia, akoby robili doprovod spievajúcim vtákom. Aj ja cítim tú radosť zo života, ktorý je vôkol mňa. Na druhej strane Vihorlatu sa nachadzajú Sninské rybníky.Zemplín nieje krásny len za slnečných a teplých dní,ale aj v zime,keď mráz štipe až stromy praštia a snehové vločky tancujú v povetrí. Celá krajina je bielučká bielulinká akoby pokrytá perinou od Perinbaby. A vtedy aj roztrúsené dedinky s dymiacími komínmi pripomínajú rozpravkový svet.My žijúci v takomto krásnom svete si ani neuvedomujeme všetku túto krásu vôkol nás. A keď tma padne na túto krajinu blyštia sa tu okienka domčekov a nádherné malé svetielka na nekonečnej oblohe sprevádzané veľkým pánom oblohy-mesiacom. Viem že Zemplín je miesto,kde sa vždy vrátim aj keby som bola na kraji sveta.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.