referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
František
Streda, 4. októbra 2023
Načo je nám škola
Dátum pridania: 27.07.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Lucinuska1
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 642
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
To je otázka, ktorú si vo svojom živote neraz položí každý zúfalý žiak či študent. Väčšinou na túto otázku nikto nehľadá odpoveď. Možno je to tým, že odpoveď, zdanlivo jednoduchá, obsahuje mnoho nečakaných záverov. Odpoveď žiaka po pokazenej písomke, odpovedi alebo nevydarenom vysvedčení obsahuje len jeden veľmi jasný, ale unáhlený záver- škola je nám na nič. S touto odpoveďou sa ale pri triezvom a rozumnom uvažovaní súhlasiť nedá, a tak stojí za to nájsť aj tie ostatné závery. Škola pre každého znamená niečo iné. Treba si však uvedomiť, že škola, to nie je len sivá, neesteticky vyzerajúca budova plná prísnych a nekompromisných učiteľov. Pod pojmom škola sa skrýva mladosť, slzy, smiech a oslobodzujúce zvonenie oznamujúce koniec hodiny.

Pre mnohých ľudí je dnes škola samozrejmosťou , a teda aj základné vzdelanie nepredstavuje pre nich nič výnimočné. Je vôbec možné uveriť tomu, že existujú ľudia, ktorí možnosť študovať pokladajú za skvelý dar súčastnej doby? Samozrejme, takí ľudia sú a patria k nim aj naše múdre staré mamy a starí otcovia. Čo pre nich znamenala škola? Ich život z veľkej časti tvorila úmorná práca na poli, dojenie kráv, pasenie dobytku, zaháňanie husí. Boli to veci, ktoré bolo nevyhnutné ovládať a písanie či čítanie k nim ani zďaleka nepatrilo. Práce v dome a okolo neho boli často prednejšie pred návštevami školy. Nie z vlastnej vôle, ale z nutnosti. Napriek dlhej ceste do školy po vlastných, mnohokrát bosých nohách, tyranským učiteľom a mizerným podmienkam ľudia túžili po vzdelaní. Priťahovalo ich tým viac, čím bolo pre nich nedostupnejšie. V škole sa dozvedeli mnoho nového o svete, o iných krajinách aj o minulosti a školská piecka, ktorá tak príjemne zohrievala uzimené a zrobené ruky bola ďalším, pre nás smiešnym dôvodom. Časy sa menia a s nimi aj pohľad na veci. Škola v očiach žiakov stráca svoje postavenie, ktoré jej odjakživa patrilo. Napriek všetkému je škola stále nenahraditeľnou súčasťou života, je spojená s viacerými etapami v živote človeka.

Prvýkrát do školskej lavice zasadajú neskúsené šesťročné deti a po niekoľkých rokoch z týchto detí škola urobí vzdelaných ľudí s predpokladmi uplatniť sa v živote. To či sa jednotlivec presadí záleží len od neho samého. Škola mu ponúkne možnosť vzdelávať sa a záleží len od neho do akej miery túto možnosť využije. V súčasnosti škola pre mnohých neznamená nič iné, len nepríjemnú povinnosť ktorej sa nikto nevyhne. V skutočnosti je ale škola miestom, kde spoznávame mnoho nového: priateľstvo, vlastné kvality, nedostatky a s nimi pocit nedocenenosti, význam slov ctižiadosť a v praxi sa stretneme s s pojmami akými sú závisť, klamstvo a veľká zodpovednosť. Jednoducho povedané, škola nám pomaly odhaľuje nástrahy súčastného sveta a pomáha mladým ľuďom vstúpiť plynulým krokom do života. Ako uzavrieť otázku významu školy v našom živote? Každý jeden človek by mal vedieť, čo pre neho škola znamená. Aj keď sa môže zdať, že škola je len pôvodcom problémov a neustálych obmedzení, ohodnotiť školu ako neužitočnú by nemal nikto. Každému škola čosi dáva a okrem vzdelania sú to v neposlednom rade priatelia, skúsenosti a nezabudnuteľné spomienky.
 
Podobné referáty
Načo je nám škola GYM 2.9458 642 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.