referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bernard
Piatok, 20. mája 2022
Jean Paul Sarter: Potrebujem druhého, aby som lepšie pochopil sám seba
Dátum pridania: 27.07.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tinasimon
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 535
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Tento výrok dokonale vystihuje to, čo si myslím aj. Autor určite vedel takisto ako ja, že človek potrebuje druhého človeka. Je to také samozrejmé a jednoduché.
Ja som sa v priebehu roka zmenila z nezodpovedného dievčatka, ktorému bolo všetko jedno a robilo si to, čo sa mu chcelo, na dospelú ženu. Bolo to predovšetkým kvôli tomu, že som sa chcela zmeniť. Chcela som sa zmeniť, pretože som si vďaka niekomu na kom mi veľmi záleží uvedomila, že aká som a že čo robím. Vďaka nemu som pochopila, že sa musím zmeniť, pretože nechcene ubližujem ľuďom , na ktorých mi záleží.

Tento človek stojí pri mne už veľmi dlho a znamená pre mňa veľa. Práve on dokázal to, že som pochopila samú seba a snažil sa mi poradiť ako sa mám zmeniť. Bez jeho pomoci by som sa ešte stále snažila skrývať sa pred svetom a zostať v krásnom, ale nedospelom detstve. Z tohto skutočného príbehu vypláva, že človek potrebuje pomoc druhého človeka, aby dokázal lepšie pochopiť sám seba. A keď sa to už podarí tak potom je život jednoduchší a vie, že kam patrí a nemusí hľadať svoje miesto na Zemi.

Ja si neviem predstaviť život bez priateľov, kamarátov, rodiny. . . V mojom živote je dôležité, aby si ľudia ,na ktorých mi záleží mysleli o mne to najlepšie. A to sa dá dosiahnuť len tak, keď mi moji blízky pripomenú chyby, ktoré nevedomky robím. Takisto ako ja , tak ani nikto iný na tejto planéte nie je dokonalý. Všetci robíme chyby. Bez ľudí, ktorí robia všetko preto, aby z nás urobili dospelých a zodpovedných ľudí by to však nešlo. Bez tých, ktorí nám povedia pravdu, aj keď to bolí a nám sa to nepáči. Či je to už náš priateľ, naši rodičia alebo kamaráti. . .To sú všetci ľudia, ktorí nám pomáhajú uvedomiť si, že čo robíme a pomáhajú nám lepšie pochopiť samého seba. Samozrejme nestačí len mať týchto ľudí pri sebe, v prvom rade treba chcieť prijať pomoc a podľa nej sa aj riadiť. A keď chceme, tak už potom stačí len zobrať ponúknutú pomocnú ruku.

A prečo vlastne potrebujeme druhých ľudí? Myslím si, že v predchádzajúcich riadkoch som to dostatočne vysvetlila. Druhých ľudí potrebujeme na to, aby sme pochopili naše konania aj z pohľadu druhých. Nestačí urobiť niečo a nemyslieť pritom na to, že ako to ten druhý pochopí. Keď máme človeka, ktorý je ochotný nám pomôcť a poukázať na naše chyby, tak dokážeme myslieť aj na druhých a nielen na seba.
Na záver by som snáď mohla dodať , čo tu už padlo veľakrát. Potrebujeme druhých ľudí, aby sme lepšie pochopili samých seba. . . .
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.