referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Rudolf
Streda, 17. apríla 2024
Úvaha na citát: "Človeka možno zničiť, ale nie poraziť."
Dátum pridania: 21.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: majka197
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 593
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Hm... napísať úvahu na tento výrok je pre mňa veľmi zložité. Prvé slová sa mi píšu veľmi ťažko. Neviem ako začať. Začnem tým, že túto vetu raz povedal slávny americký spisovateľ E. Hemingway. Obsah a zmysel tejto vety je asi pre väčšinu z nás pravdivý. Pravdivý je pre tích, ktorí si uvedomujú svoje JA, a nedajú sa len tak ľahko ovplyvniť alebo podľahnúť hocikomu či hocičomu. Ešte som sa nestretla s človekom, ktorý by nepoznal pocit zničenia, pocit beznádeje. Každý z nás to už určite pocitil na vlastnej koži.

Rodič je zničený, keď vidí svoje dieťa trpieť, ale ten správny rodič sa poraziť nedá, a bude bojovať o to, aby našiel tú správnu cestu nato aby poradil svojmu synovi, či dcére pri riešení nejakých problémovych situácii či v krízach ktoré majú. Zamestnanec nejakej firmy je zničený, keď vidí ako mu jeho šéf nadáva, a podceňuje jeho schopnosti, ale poraziť sa nenechá a bude bojovať o to aby zmenil názor svojho šéfa na neho, a to hlavne preto lebo sa obáva o svoje miesto.Študent je zničený keď vidí, že sa mu v škole nedarí a detí sa mu vysmievajú, ale poraziť sa nedá a bude sa snažiť o dosiahnutie čo najlepších výsledkov. A takto by som mohla pokračovať ďalej v plusoch, ktoré táto veta, tento výrok obnáša. Lenže, keď sa poriadne zamyslím nad jej významom pre ľudí, ktorí nemajú púd sebazáchovy môže byť nepochopiteľná a nezrozumiteľná. A takých ľudí je bohužiaľ veľa. Nechali sa poraziť chorobou, toxikomániou, alkoholom, rodinnými či osobnými a inými problémami nad ktorými sa nedokázali povzniesť a podľahli im. Podľahli im možno preto, že nemali dostatočne silné rodinné zázemie, o ktorom si myslím že je najdôležitejšie pre zdravé zmýšľanie človeka, alebo im podľahli preto že nemali osobnostné predpoklady, ktoré by zabránili tomu aby im podľahli. Teraz mi prišli na um slová, o ktorých si myslím, že sa tu dokonalé hodia. Tie slová sú: "každá minca má dve strany" a platí to aj teraz, pri akomsi hlbšom spoznávaní zmyslu výroku E. Hemingwaya.

Keby sa každý z nás zamyslel nad plusmi ktoré tento výrok má, žilo by sa nám na svete oveľa lepšie. Asi sa pýtate, že prečo. Podľa mňa preto, že človek by nepodľahol alkoholu až tak, že pod jeho vplyvom by spáchal samovraždu ba čo viac ublížil ľuďom, ktorí žijú v jeho blízkosti. Alebo človek by sa snažil bojovať o to aby dosahoval čo najlepšie výsledky s ktorými by bol spokojný on sám, i ľudia ktorí od neho tieto výsledky vyžadujú. Tak ako som na začiatku písania tejto úvahy nevedela kde začať teraz neviem ako skončiť, pretože je to veta, ktorá sa dá chápať z viacerých uhlov pohľadu. Len už dúfam, že si každý nájde ten správny, ktorý bude vyhovovť jemu samému i ľuďom ktorý žijú v jeho blízkosti, a taký ktorý nikomu neublíži.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.