referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ambróz
Streda, 7. decembra 2022
Svetadiely
Dátum pridania: 30.03.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: artasDWlado
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 334
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Vybral som si túto tému, aby som priblížil zaujímavé veci za hranicami našej domoviny.
Kedysi veľmi dávno bol na našej planéte iba jeden veľký svetadiel, ktorý sa postupom času rozdelil. V súčasnosti poznáme šesť svetadielov a z toho je päť obývaných ľuďmi.

Jediným neobývaným svetadielom je Antarktída. Žijú tam len tučniaky a iné polárne zvieratá.
Kontinent ktorý bol ako prvý osídlený civilizáciami ľudí je Európa. Európa je domovom mnohých národov. Väčšina ľudí tu má svoje korene, iní sa len prisťahovali. Tiež bola domovom starých Grékov, Rimanov a Slovanov. Zanechali nám mnohé umelecké diela, ale aj veľké množstvo stavebných pamiatok, Príkladom na ne je koloseum v Ríme, mnohé hrady, zámky, kaštiele,...

Európa je pevne spojená s Áziu, oddelená len hranicou z pohorí. V Ázii väčšina ľudí verí v hinduizmus, alebo budhizmus, na rozdiel od európskych kresťanov. Nachádzajú sa tu mnohé pútnické miesta ako je aj Mekka. Áziou prechádzajú tiež rieky: Indus, Ganga, Huan-He, Jang´c Tang. Mnoho ľudí verí, že sú posvätné. V Ázii je dosť vyspelých štátov, no nájdu sa aj rozvojové alebo zaostalé.
Afrika je svetadiel, ktorý Európania objavili veľmi skoro. V Afrike bola už dávno vybudovaná civilizácia múdrych Egypťanov. Prišli na to ako stavať gigantické hrobky pre svojich faraónov, tiež vybudovali sfingy, mnohé chrámy, ako aj chrám v Carnaku, kde prebieha výskum. Afrika je v dnešnej dobe veľmi chudobná. Niektorí ľudia tam zomierajú na ľahké choroby, niekedy od hladu.

Ďalší svetadiel ktorý objavili Európania je Amerika. V Amerike je mnoho zaujímavostí ako je socha slobody, ktorú dostali Američania od Francúzov darom, San Franciský most, Las Vegas-raj kasín, bujné dažďové pralesy v povodí Amazonky, či zvláštne pyramídy v Chile.
Posledný objavený svetadiel je Austrália. Väčšina Austrálčanov žije na pobrežiach. V Austrálii je svojrázna flóra a fauna. V Austrálii dnes žije mnoho králikov, ktoré sa v minulosti premnožili, lebo nemali prirodzeného nepriateľa. Austrálsky žiaci, ktorí žijú vo vnútrozemí na rozľahlých farmách a vzdelávajú pomocou televízie, rozhlasu.

Na každom svetadiely sú mnohé kultúry s mnohými zvláštnymi ľuďmi, ktorý si žijú svoje životy nech už sú kdekoľvek.
 
Podobné referáty
Svetadiely 2.9848 327 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.