referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Svetozár
Pondelok, 16. mája 2022
Moje prvé voľby
Dátum pridania: 04.04.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: pusho
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 488
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Voľby? Čo sú to vlastne voľby? Je to len bezcieľna činnosť, ako dať moc človeku, ktorého vôbec nepoznáme? Neviem. Alebo je to činnosť, ktorou si chceme vyplniť nudný a ničím netrávený čas? Ktohovie.

Mladí ľudia, myslím skôr školákov, sa vôbec nezamýšľajú nad voľbami. Nezamýšľajú sa nad tým, akú funkciu vlastne voľby napĺňajú, k čomu vlastne slúžia. S pribúdajúcimi rokmi, aj vplyvom médií začínajú chápať viac a viac. Po dovršení plnoletosti si pomaly začnú uvedomovať, že už majú aj také práva, ktoré môžu pripadne zmeniť aj našu alebo „celosvetovú budúcnost“. Keby sme sa pýtali buď rodičov alebo starých rodičov na pocity, aké pri vhadzovaní volebného lístka do urny majú, či prežívajú pri volbe nejaké emócie, vzrušenie alebo strach, mnohí by opovedali, že je to úplne normálna vec, ako keby doma podpísali čistý hárok papiera a zahodili ho do koša. Mnohé deti sa zúčastňovali na voľbách nie ako voliči, ale ako doprovod svojich rodičov. Pomáhali im vypĺňať volebný listok tým, že zaškrtli jedno z mien a vtedy nepociťovali žiadne emócie, pretože vôbec nič nevedeli o tej osobe, ktorej ich rodičia dávajú hlas prostredníctvom ich detskej rúčky.
V dospelosti je už situácia iná, pretože si volič uvedomuje, aký je to pocit mať tú zodpovednosť dať hlas jednému z kandidátov. To nie je len prísť do miestnosti, preukázať svoju totožnosť, prebrať volebné lístky , označiť kandidáta a vhodiť lístok do urny. Je to oveľa viac. Ten, kto to zažil, zmenil svoj detský názor. Mnohí ľudia, ktorí už volili si priznajú, že najdôležitejší krok z celých volieb je vybrať toho správneho kandidáta. Pretože koho si väčšina ľudí zvolí, ten bude spravovať veci verejné v prospech alebo v neprospech voličov. A bohužiaľ je ešte stále dosť takých kandidátov, ktorí z pozície politika, reprezentanta štátnej správy alebo poslanca chcú vytĺcť čo najväčší prospech pre seba samého.

Moje prvé voľby som zažil pred pár mesiacmi, keď sa konali voľby predsedu Košického samosprávneho kraja. Kandidáta na predsedu som si vybral až po dôkladnom zvážení. Pýtal som sa rodičov, starých rodičov a priateľov na ich názor. Pozháňal som si informácie o kandidátoch, zistil niečo o ich programe, ako chcú zmeniť problematické záležitosti, ktoré nás doteraz trápili, alebo nám vadili, ale aj ako chce daný kandidát presvedčit voličov, aby ho volili.
Musím sa priznať, že práve preto, že to boli moje prvé voľby som si uvedomil dôležitosť tohto konania, ako vlastne môj hlas môže ovplyvniť konečný výsledok. Bol to veľmi zaujímavý pocit. Vtedy som pocitil tú moc, ktorú každý slobodný občan v sebe má, zvlášť, ak jeho hlas pomôže vyhrať voľby ním vybranému kandidátovi.
Myslím si však, že skutočné voľby ma ešte len čakajú, či to bude voľba politických strán do parlamentu, alebo voľba prezidenta. A aké pocity budem pri tom pocitovať? Bude to ťažšie? Určite áno, myslím pocitovo, pretože už nebudem voliť osobu, ktorá bude ovplyvňovať zmeny v našom kraji, ale ľudí, ktorí môžu zmeniť svojimi rozhodnutiami chod „celého Slovenska“ a budú túto našu vlasť reprezentovať po celom svete.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.