referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Veronika
Sobota, 4. februára 2023
Čo si na ľuďoch cením a čo odsudzujem
Dátum pridania: 11.04.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: DADOKING
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 825
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Uvažovanie nad touto témou ma priviedlo k tomu aký mi ľuďmi vlastne sme, čo náš robí ľuďmi a teda čo nás odlučuje od ostatných zvierat, aj keď v mnohých prípadoch sa správame presne ako zvieratá, ak nie horšie. Mojim cieľom nieje porovnávať konanie lúdi so zvieracím, keďže tie sa riadia pudmi a inštinktmi, ale subjektívne posúdiť a rozobrať ľudské vlastnosti. Na ľuďoch si cením predovšetkým úprimnosť. Je to vlastnosť ktorá pomáha zlepšovať medziľudské vzťahy tým že dvom ľuďom dáva možnosť na vzájomnú dôveru, bez ktorej by sme boli plný predsádkou a podozrievavosti.

A to sú vlastnosti ktoré na ľuďoch odsudzujem.Medzi ďalšie vlastnosti ktoré si na ľuďoch cením patria aj priamosť, zdvorilosť, šľachetnosť a dobrosrdečnosť. Tieto vlastnosti hraničia so vznesenými ideálmi, no keby si ich väčšie percento populácie osvojilo svet by sa určíte zmenil k lepšiemu. Veď o tom všetci rozprávajú. Každý by sa o to mal snažiť a bolo by nám všetkým lepšie.Cením si na ľuďoch aj charakter a pevnú volu. To sú jedny s tých vlastnosti, ktorými sa môže pýšiť iba človek a sú prostriedkom na dosahovanie cieľov, splnenia si snov, či túžob. Tie však niekedy môžu byt aj na škodu, tak s týmito opatrne. Jeden s najpozoruhodnejších citov v živote človeka je láska, ach bože láska. A v súvislosti s ňou obdivujem na zamilovaných ľuďoch ak si dokážu zanechať samostatnosť a triezve uvažovanie.

Teda cením si aj to, ak je človek pre milovanú osobu schopní zmeny. No nie vedomej, ale v podobe potreby neustále toho druhého robiť šťastným. To čí už v podobe darčeku, pekného pohľadu, sladkého bozku čí hrejivého MILUJEM TA. Samozrejme odsudzujem faloš, pretvárku, aj to ak je niekto schopný zahrávať sa s citmi toho druhého bez mihnutia oka. City sú niečo vznešene a ak ich niekto hanobí, stále len ubližuje, klame a podvádza všetkých okolo seba. A pravé tieto vlastnosti s veľkou obľubou odsudzujem na mojich spoluobčanoch.No najviac si na ľuďoch cením ich schopnosti, talent, tvorivý intelekt a všetky ďalšie vlastnosti, ktoré nám ľuďom dávajú možnosť tvorivého myslenia, bez ktorého by nebola hudba, poézia, či iné formy umenia, no pomáhajú napredovať aj technickému pokroku a objavovať stále niečo nove. Tie dávajú možnosť vytvoriť niečo neopakovateľné, krásne a pre našu civilizáciu aj nove, pokrokové a hodnotne.

Najvýznamnejšou skupinou podľa mňa a pre mňa tvoria vlastnosti ako sú statočnosť, istá dávka hrdinstva, vlastenecké cítenie, i národnostné uvedomenie bez ktorých by sme dnes možno ani nežili v slobodnom Slovenskom štáte. Tu by som sa chcel pozastaviť a poukázať na mocenské, ekonomické, a politické snahy svetových veľmocí na úkor celosvetového mieru, sociálneho postavenia a spolunažívania lúdi na celom svete. Nikto nevie koho najbližšie navštívi takzvaná armáda slobody, prinášajúca iba skazu a bolesť. To na ľuďoch odsudzujem a nikdy nám to neodpustím, že sme dopustili niečo také ako je vojna. Popri tom všetkom dobrom a krásnom čo sme vytvorili je vojna a umenie vojny tím najhorším čoho sme schopný vyviesť len preto že nefunguje diplomacia, no a to je aj veľmi smutne.

Ďalším hriechom ktorého sa dopúšťame je neúcta k prírode a nasej planéte ktorá je nielen naším domovom ale aj kolískou našich životov. Strašné na ľuďoch odsudzujem tu ich ľahostajnosť k životnému prostrediu, k ničeniu pralesov a lesov, a k vymieraniu, a zániku živočíšnych druhou. Je to nielen smutne ale aj pohoršujúce a hanebne že to nedokážeme zastaviť. „Ľudia zobuďte sa“. Ešte je toho mnoho čo som nespomenul, no dúfam že som spomenul aspoň to najdôležitejšie. Niekedy sa hanbím za to že som človek. Inokedy som rad, že som dostal možnosť prísť na tento svet ako človek. Veď nakoniec mam aj ja rovnaké možnosti, aké mali moji predchodcovia a možno sa aj mne raz podarí zapísať sa do svetových dejín niečím prospešným pre všetkých. Na záver už iba toľko, že dúfam v skorú zmenu s nasej strany, zo strany ľudstva .
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.