referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Štvrtok, 19. mája 2022
Misia v Kosove mojími očami
Dátum pridania: 19.06.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: marta85
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 556
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 

„Keď vyrastiem, budem vojakom!" toto želanie v detstve vysloví nejeden chlapec, či dievča. Také želanie som mala i ja, keď som sa rozhodovala o mojom budúcom povolaní. K tomuto rozhodnutiu som dospela  zakaždým, keď sa môj brat vrátil na víkend zo školy domov v krásnej zelenej uniforme, ktorá mi učarila a ktorú som si vždy skúšala či mi pristane, pretože bol Profesionálnym vojakom ozbrojených síl SR. Často  rozprával aký mal  týždeň, lebo sa musel ťažko a tvrdo pripravovať na cvičenie, pri ktorom má byť  každý profesionálny vojak vybavený potrebnými vedomosťami a základnými vojenskými zručnosťami, ktoré im vytvoria základ pri riešení lokálnych úloh v operačnom prostredí. To je úloha veľmi náročná i keď navonok to tak nevyzerá, pretože Tí ,ktorí bdejú a starajú sa o to aby ,kým mi pokojne spíme, bolo o našu bezpečnosť postarané.

Účasť našich jednotiek v operáciách medzinárodného krízového manažmentu považujem za prioritu obrannej a bezpečnostnej politiky Slovenska. Každoročne sa v misiách v zahraničí vystrieda viac ako tisíc príslušníkov Ozbrojených síl SR. Účasť a získavanie skúseností v krízových oblastiach vo svete a na Balkáne je zároveň aj súčasťou kariérneho rastu každého profesionálneho vojaka, ktorý si domov odnáša pokoru, úctu a porozumenie.

Aj vo vojnou postihnutom Kosove zabezpečujú, slovenskí vojaci, ozbrojené hliadkovanie v mestách a dedinách, vykonávajú cestné kontroly s cieľom vyhľadávať drogy a zbrane. Podieľajú sa na sprevádzaní autobusov so srbskými cestujúcimi aby sa mohli pokojne dostaviť na miesto ako je škola, práca a podobne. Dohliadajú na bezpečnosť a udržanie mieru v tejto krajine.

A vôbec vedeli ste, že "Slovenská jednotka KFOR v Kosove je v súčasnosti dopĺňaná predovšetkým z príslušníkov Mechanizovaného práporu v Trebišove, takže najviac vojakov kosovských misií je z východného Slovenska. Najväčšia katastrofa v dejinách našich ozbrojených síl pri páde lietadla An-24, vo mne zanechala  pomerne silnú jazvu na duši. Pretože viem , akú dôležitú a náročnú úlohu plnili , na tejto misii. Počas návratu z misie KFOR 19. januára 2006, Na palube lietadla  zahynulo 42 profesionálnych slovenských vojakov vracajúcich sa z Prištiny do Košíc. V Kosove pôsobili v rámci mierovej operácii KFOR od augusta  2005. Nehodu prežil jediný vojak, nadporučík Martin Farkaš. Pamätnú tabuľu obetiam tragickej havárie vojenského lietadla  už odhalili priamo v obci Hejce.

Napriek tomu, že sa moja silná túžba stať sa vojačkou nesplnila a profesionálne sa uberám inou cestou, neprestala som obdivovať vojenské povolanie, vojakov, ktorí sa s oduševnením a vypätím svojich síl starajú o našu bezpečnosť a udržanie mieru, ako aj bezpečnosť a mier ľudí v zahraničí – na mierových misiách v krajinách postihnutých vojnou. 

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.