referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zina
Sobota, 21. mája 2022
Každý človek je tvorcom svojho osudu
Dátum pridania: 12.10.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: smiesko20143
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 680
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 

Osud, obyčajné krátke slovíčko. Zdalo by sa,že dokonca bezvýznamné. No opak je pravdou. Každý z nás má ten svoj osud. A čo vlastne slovíčko osud znamená? Sú to rôzne udalosti a náhody v našom živote, ktoré nám toto slovíčko prinášajú do úst. Veď koľkokrát počujem ľudí povedať to bol jeho osud alebo _ jeho osud bol predurčený_ Takže je to vlastne naša budúcnosť? Niečo, čo je nám už vopred určené a musí sa to bezpodmienečne stať? Hm, keby som tak vedela predurčit osud človeka, možno by tento svet vyzeral inak. Krajšie, bezbolestnejšie, šťastnejšie.

Samozrejme, že existujú rôzne veštiarne, horoskopy a rôzni mágovia a ktovie, čo este. No možno týmto veciam a osobám dôverovať? Dôverujeme tomu, že nám dokážu predpovedať budúcnosť a náš osud? To už je každého osobná vec a názor. Niekto verí a niekto nie. Aj ja si niekedy prečítam ráno horoskop a potom celý den čakám , či sa mi splní. No nechcem nikomu pravdivosť horoskopov vyvracať, ale z mojej skúsenosti sa väčšinou vôbec neplnia.

Ako som už spomínala, dôveryhodnosť k týmto médiám je každého osobná vec. Ja si osobne nemyslím, že každý človek má svoj osud predurčený a nič ho už nezmení. Podľa mna je osud iba vecou náhody. Každý z nás si svoj život riadi sám, do akej miery ako sa len dá. A ak si niekto riadi život podla seba, riadi aj svoj osud. Ved ako sa budem celý život správať k sebe a k ostatným,tak sa bude správať osud ku mne. Ale myslím si,že je to iba vec náhody. Niekto sa snaží po celý svoj život byť úspešný, starostlivý, vynakladá všetko svoje úsilie a snahu viesť dokonalý život a aj tak sa mu nedarí. Je to jeho osud, že nemá šťastie? Alebo iba hlúpa náhoda.

Existujú však aj ludia, ku ktorím je osud velmi naklonený a dopraje im aj ked o to nestoja a nesnažia sa .ale to je proste život. Je veselý i smutný. Ako aj náš osud. Lenže len na nás záleží , aký náš osud bude. Môžem to prirovnať k môjmu –osudu v škole-, ak sa to tak dá nazvať. Ak sa nebudem do školy pripravovať a učiť sa určite ku mne osud nebude prívetivý a nebudem mať dobré známky. No ak sa budem snažiť, pohnem rozumom a nebudem lenivá, určite sa to odzrkladlí aj na mojom hodnotení a známkach. A tým už svoj osud v škole beriem do vlastných rúk.

Ale osud býva nevyspytateľný a niekedy aj nespravodlivý a krutý. Príkladom sú malé detičky, ktoré sa narodia nevyliečitelne choré alebo do vojny. Je to smutné a nikto im už nepomôže. JE to ich osud. Osud, ktorý si nevyberá osobu, miesto ani čas. Môže priniesť trápenie, ale aj šťastie na celý život. Môžeme sa snažiť byť milý, zravo sa stravovať, byť úspešnými v škole, či v práci, osudu však neutečieme. Ak sa má niečo stať, tak sa to proste stane, tomu už my nezabránime. Takú moc nemáme. No môžeme sa snažiť, aby bol náš osud čo najkrajší. Ved, ked sa stretnú dve osôbky, zalúbia sa , žijú spolu a sú šťastní, aj tomu sa vraví-osud. To je jeden z tých krajších osudov z ktorých sa tešíme po celý svoj život. A preto tak ako môžeme povedať- ako si ustelieš , tak budeš spať. Môžeme povedať tiež –každý človek je tvorcom svojho osudu- A to či už dobrovoľne alebo nedobrovoľne

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.