referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfonz
Sobota, 28. januára 2023
Farby a chute mladosti
Dátum pridania: 12.10.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: smiesko20143
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 681
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 

Táto téma mi je celkom blízka, vzhľadom na môj vek. Zatiaľ mám sladkých sedemnásť, no od „dospeláckej“ osemnástky ma delí už len pár týždňov. Nachádzam sa v úseku života, ktorý môžem nazvať svojou mladosťou. Prežívam všetky tie starosti, radosti, trápenia a rozhodovania, ktoré spadajú do pojmu „mladosť“. Nemyslím si, že sa tento pojem dá vymedziť určitou vekovou hranicou. Nemôžme povedať, že do tridsiatky sme mladí a potom už patríme do starého železa. To je hlúposť. Veď za príklad môžeme uviesť niektorích starších ľudí, už dôchodcov, ktorí majú možno viac energie a chuti do života ako mladí ľudia. Hoci už ich „mladosť“ je dávno preč a oni sa už nebláznia do rána na diskotékach, stále sa cítia byť mladí. Možno ani nie navonok, ale vnútri srdca určite.

My, mladí ľudia sa už ani netešíme z toho,že sme mladí, pekní, plní energie, ambiciózni.......... vlastne zdá sa mi, že dnešní mladí ľudia sú unudení, znechutení, otrávení životom. Mnohokrát si na život siahajú, alebo sa pomaly, ale isto zabíjajú. Príkladom dnešného sveta sú drogy, alkohol, cigarety. Mladí ľudia s týmito neresťami začínajú žiť už v skorom veku, možno povedať, že ešte keď sú deťmi. Dôvody, prečo si mladí (ale, aby som nehádzala „do koša“ len mladých ľudí, tak aj starší a dospelejší) ľudia takto kazia a ničia život, ktorý majú celý pred sebou, sú rôzne. Niektorí to chcú iba vyskúšať, no potom už bez toho nedokážu ďalej žiť. Iní sú nešťastní, smutní a takto si „vylepšujú na pár chvíľ náladu“. Ktovie, možno im tých „pár chvíľ šťatia“ stačí a zase si žijú ten svoj ubolený a nešťastný život. Ďalší prípad je aj ten, že mladí ľudia sa nudia. Chcú vyskúšať to „zakázané ovocie“, veď predsa to najlepšie chutí. Lenže zanecháva aj následky, niekedy až trvalé.

Ale mladosť nemá iba tú zlú stránku. Najvzácnejšie a najtrvácnejšie, čo hľadáme a získavame sú určite priateľstvá. Priateľstvá na celý život. Pretože nikto vám nepomôže, neporadí, neuteší, nevypočuje lepšie ako priateľ. Ozajstný priateľ, ktorý je s vami i v tých najhorších situáciách, pevne vás drží za ruku a povzbudzuje vás. Verte, že tomuto pocitu istoty, že máte niekoho na koho sa možete spolahnúť, obrátiť, a mať ho rád, sa žiadny iný pocit nevyrovná. Pretože priateľstvo je to najcennejšie, čo v živote máme.

Najlepšie a najpevnejšie priateľstvá sa vytvárajú hlavne v mladom veku, počas našej mladosti. Od hrania sa na pieskovisku, cez prvé lásky na strednej, až po klebetenie starých mám.V mladosti môžeme prežiť aj mnoho krásnych a neopakovateľných chvíľ, ktoré nás budú robiť šťastnými po celý život.

S mladosťou sa spája najmä láska. Preživame naše prvé lásky , to šťastie ľúbiť a hlavne byť ľúbený. To krásne túlanie sa po večeroch ruka v ruke, prvé bozky, trápenia a hnev. Čím viac toho prežijeme, tým viac sme odolnejší a pripravenejší do života. Mladosť je to krásne obdobie, ktoré nás bude viesť po celý život. Veď v každom z nás sa skrýva malé dieťa. Dieťa, ktoré potrebuje pohladiť a počuť tie krásne slová, ktoré ho hrejú pri srdiečku.

Naša mladosť je ako dlhá cesta, ktorá má veľa bočných uličiek. Ak aj z cesty vybočíme, vždy sa ešte môžeme obrátiť a vrátiť sa späť

 
Podobné referáty
Farby a chute mladosti SOŠ 3.0320 459 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.