referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Nedeľa, 29. mája 2022
Život v meste je lepší ako na dedine
Dátum pridania: 25.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: amelka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 484
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
ŽIVOT V MESTE JE LEPŠÍ AKO NA DEDINE

Mnoho ľudí má názor že život v meste je lepší ako ten na dedine. Mnoho ľudí im však oponuje, že naopak, život na dedine je lepší ako v meste.

Môj názor? U mňa vyhráva mesto. Zástancovia dedín apelujú na čistý vzduch, krásne prostredie....Ale položme si otázku. Je v tejto dobe krásne prostredie naozaj to, čo je pre nás dôležité? Samozrejme, nevravím že by som nechcela dom. Nevravím, že by sa mi nepáčilo bývať uprostred zelene, kde nie je kopa áut, hluk a smog. Toto určite netvrdím. Vravím len, že po zvážení pre a proti je s kladmi na tom oveľa lepšie mesto.

Prvou vecou, ktorá mladých ľudí ako som ja napadne, je kultúrne vyžitie. V dedinách nemáme žiadne kiná, divadlá ani reštaurácie. Možno by toto nebol až taký problém, samozrejme, idem do mesta a potom sa vrátim domov. No v skutočnosti to až také ľahké nie je. Ďalším problémom je totiž doprava. Spoje sú veľmi slabé, veľa krát meškajú a v zime často krát treba šlapať. A to je podľa mňa dosť závažné! Keby sme prvé dve výhody mesta aj prehliadli, prichádzame na ďalší problém. Čo obchody? V dedinách je väčšinou jeden malý obchodík, kde nie je dostať čerstvé pečivo, sú slabé zásoby. Podľa mňa sú aj ceny vyššie vzhľadom k tomu, že ani malý obchodík nemôže vyžiť z pár rožkov čo si ľudia prídu kúpiť. Tým pádom musia nakupovať v mestách a keďže niektorý ľudia auto nemajú, sú nútený niesť tašky preplnenými spojmi s ktorými je problém.

Ďalšou vecou je zdravotníctvo. Lekár pracuje v dedinách približne raz do týždňa, aj to nie sústavne. Sanitky sa dostavia veľa krát vtedy, keď už je neskoro, kvôli problémom s neodhrnutými cestami. A o školstve ani nehovorím. Školy na dedinách majú väčšinou len prvý stupeň, oveľa menšiu kvalitu výučby, čo robí problém deťom, ktoré nastupujú na školy do miest. Žiak, ktorý mal v dedine jednotky, môže skončiť ako štvorkár, trojkár. Nevravím, že to je tak vždy. Na meste sa mi ďalej páči, že je tam zachovaná anonymita, hoci môžeš stretnúť kopu ľudí. Pracovné ponuky, lepšie možnosti bývania a mnohé iné, mi potvrdzujú, že život v meste je lepší ako na dedine. Ale každý nech si spraví svoj vlastný názor.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.