referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Štvrtok, 2. decembra 2021
Mám čiapku plnú snov
Dátum pridania: 25.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Oup
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 176
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
Mám čiapku plnú snov

Mám čiapku plnú snov? Áno, myslím si, že každý človek o niečom sníva, niekto o niečom konkrétnom ako sú napríklad peniaze a niekto sa zas nevie rozhodnúť! Nech je ten sen akýkoľvek, vždy to súvisí so snívajúcim, aby sa mal lepšie, alebo aby mal dobrý pocit z toho čo plánuje uskutočniť.

Moje sny neobsahujú len luxusné žitie, je to aj o úspechu v živote, či pochopenie tohoto sveta a života. Veľa ľudí myslí len na seba, ale čo tí, ktorí trpia týmto systémom vo svete, ekonomickou situáciou určitých štátov alebo politikou. Mojim osobným snom je zmysluplne prežiť život. Čo to znamená zmysluplne? Dajako horko-ťažko vyštudovať, aby bola dobrá práca, v najlepšom veku si nájsť ženu, zasadiť strom, postaviť dom, splodiť dieťa, pracovať do úmoru do 60-tich rokov a spokojne si žiť na OK dôchodku, to je zmysluplne? To sa mi nejako nezdá. Chýbajú mi tam spomienky na detstvo, kamarátov a kamarátky, či už na vydarené alebo nevydarené vzťahy … Keď toto niekto v tejto dobe chce, tak to musí v mladom veku trochu flákať a tým sa mi pokazí reťazec: škola, práca, dom...

Ľudia by chceli poznať svoju budúcnosť, no to je pekná blbosť. Nechcel by som celý život stresovať, vyhýbať sa osudu a žiť v neustálom napätí, čo sa stane, ak sa to nestane, a nakoniec sa to aj tak stane, radšej budem žiť svoj nádherný život, užívať si ho, rozdávať svoju radosť ďalej a tú cenu z nevedomosti podstúpim. Áno môj život je ,,nádherný˝, mám rodičov, ktorí ma majú radi, priateľov, ale hlavne som šťastnejší než 500 miliónov ľudí nášho sveta len z dôvodu, že som nikdy nezažil boj vo vojne, nepocítil osamelosť vo väzení, agóniu týraných alebo hlad. Mám jedlo v chladničke, som dobre oblečený, mám strechu nad hlavou a svoju posteľ, aj to úspech mojich rodičov, ktorí boli úspešnejší - bohatší než 75% obyvateľov planéty.

Dôležité je si to udržať, ale aj zaslúžiť. V týchto štatistikách je vidieť, ako potrebné sú – spolupatričnosť, porozumenie, akceptovanie a vzdelanie. Myslím si, že ľudia ktorí majú tieto vlastnosti, dokážu žiť zmysluplne. Ja mám v hlave dosť zmätok v tom, ako chcem prežiť svoj život. Ja to neplánujem a preto mám asi málo snov vo svoj prospech. Žijem životom, neviem čo bude zajtra, nie tak čo chcem dokázať v živote a držím sa kréda sprostí majú šťastie. Žijem tak, aby ľudia hovorili, že druhý ...ja... už nebude, že som nenahraditeľný, niečím výnimočný. Nesnažím sa na niekoho podobať. Raz za čas poradím iným ľuďom, aby sa nehnevali, aby všetko brali z tej lepšej stránky, aby to rozdýchali, že za to môže tento svet, veď keď ho niekto nahneval tak jedine taký človek ktorého nahneval iný človek. Jeden naserie troch, každý z tých troch zasa po ďalších troch a tak sa to šíri po svete. Ja robím presný opak, šírim radosť a dobré správy. To by bolo pekné, keby sa tak chovali aj iní ľudia.

Veď sem na Slovensko teraz dochádzajú asi také 80-te roky z USA. Ľudia chcú byť cool alebo in. Domnievam sa, že tí ľudia chcú niekoho očariť alebo zaujať, niečím čím niesú. Jeden z mojich snov je to, aby tak ľudia nežili, podľa iných, snažiť sa byť niekým kým nieje, presadzovať svoj názor aj keď nieje správny, aby sa tak nezaraďovali do rôznych skupín: finančných, farebných, intelektuálnych aj po fyzickej stránke atď. Ľudia to robia asi zo strachu, zo strachu, že sklamú v živote a nebudú žiť svoj vysnívaný život. Čo je to sklamať v živote? To veru neviem. Život neexistuje, život je len pomenovanie deju ktorý trvá od narodenia až po smrť každého živého tvora na zemi. Keby život, ževraj dar od Boha, existuje, staral by sa on o nás a nie my o neho! Niekto múdry raz povedal - ,,Pracujte, ako by ste nepotrebovali žiadne peniaze. Milujte, ako by vás nikdy nikto nezranil. Tancujte, ako by sa nikto nedíval. Spievajte, ako keby nikto nepočúval. Žite, ako keby bol raj na Zemi!

Podľa mňa tým chcel povedať, že si dokáže predstaviť krajší svet, len keby ľudia napríklad, zabudli na to, že pracujú kvôli prežitiu. Keby ľudia na tú strašnú realitu zabudli, pracovali by kvôli tomu, že tou prácou pomôžu iným ľuďom, ekonomike, alebo z presvedčenia, že to robia radi, tak by sa mi splnil sen. "Utópia". Mnohí ľudia sú netrpezliví, ak sa im želania nesplnia hneď ako mávnutím čarovného prútika, vzdávajú sa ich a veľmi rýchlo hľadajú nové! Prečo? Pretože nevedia, že najkrajšie sny možno dosiahnuť len s veľkou vytrvalosťou, trpezlivosťou a neúnavným úsilím. Treba stále bojovať ďalej tak, ako ja bojujem za lepší svet. Mám dojem, že človek, ktorý v tejto stránke dobra a zla uvažuje podobne ako ja, dokáže zmysluplne prežiť svoj ,,život´´. A ten kto nie, tak priťahuje problémy a konflikty.

Za väčšinu konfliktov medzi ľuďmi môže niečo úplne obyčajného, túžite po niečom čo má druhý, alebo sa ten druhý bojí, že to budete chcieť a radšej zaútočí ako prvý. Ľudia si vždy myslia, že keď vyhrajú, všetko sa tým skončí, všetko potom už bude v poriadku. Lenže všetko sa zmení a to o čo ste bojovali bude zajtra už len obyčajnou spomienkou ako všetko, čo sa už raz stalo. Sú tu aj ľudia, ktorí si to neuvedomujú, majú všetko na háku, napríklad lebo majú nejaké bohatstvo a dokážu tu žiť. Ale bohatstvo, ktoré dostanete bez vlastnej práce je bezcenné, pretože bohatstvo nieje otázkou materiálneho vlastnenia, ale myslenia. Úspešný človek žije ,,svoj život´´, byť úspešný znamená nepretržite pracovať na svojom origináli. Zmysluplne žiť na tomto svete je veľmi ťažké. Sú tu aj ľudia, ktorým tento systém vyhovuje, ale tých druhých je tu viac a nikto sa ani nepokúsi o zmenu. Aj tak sa to už nepodarí napraviť, pretože správnych ľudí na správnom mieste je málo a svet je obrovský a nekompromisný!!!
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.