referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
František
Streda, 4. októbra 2023
Zdravie
Dátum pridania: 19.12.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: vika863
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 568
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Zdravie nie je stavom, ale prispôsobením sa. Nie je ustálené je to proces, ktorý prispôsobuje indivídum nielen fyzikálnemu, ale aj spoločenskému prostrediu.(Presidnt´s Commission, 1953 s. 4)

Od narodenia počas celého života sme v neustálom kontakte s inými ľuďmi, každý jeden z nich je iný ako my. Každý je jedinečný a neopakovateľný. Avšak nie je každý šťastný a zdravý, ale práve naopak často stretávame ľudí, ktorí sú chorí alebo sklamaní. Často si za to môže človek sám, pretože uznávame rôzne hodnoty a na to najcennejšie, čo máme, často zabúdame. Zdravie. To jediné si želáme pri narodení dieťaťa, pri rôznych prípitkoch, alebo pri takpovediac obyčajnom kýchnutí.

Napriek tomu, pokiaľ zdravie máme, relatívne nám nič nechýba, zabúdame na to, že je krehké a naše postoje a správanie sa na ňom skôr čí neskôr odrazí. Na ľudský organizmus dennodenne vplýva obrovské množstvo faktorov, ktoré ho ovplyvňujú. Či už v pozitívnom alebo negatívnom zmysle. Myslím si, že v dnešnej dobe by sme mohli viac rozprávať o negatívnom ovplyvňovaní. Také faktory, ako sú napríklad tabakizmus, alkohol, znečistené ovzdušie výparmi z výfukov, tovární, rôzne alergény. Na ľudský organizmus číhajú a snažia sa ho napadnúť z každej strany. Preto je potrebné sa prispôsobiť.

Možno sa aj trocha začať chrániť, zmeniť svoje postoje, životný štýl. Zastaviť sa v dnešnej uponáhľanej dobe. Popremýšľať. Naša myseľ môže byť výborným prostriedkom na udržanie dobrého zdravia. Poznáme veľa nevysvetliteľných uzdravení, a to len silou vôle. Pretože ak človek začne pozitívne myslieť, správať sa, tak má veľkú šancu ostať zdravý, alebo sa vyliečiť. Postupne sa dostane zo začarovaného kruhu.

Tým, že zdravie nie je ustálené, by sme možno my ľudia mali mať snahu si ho ustáliť. Keď sa preorientujeme na kladné myslenie, začneme uvážene konať. Dokážeme sa adaptovať na fyzikálne, taktiež aj spoločenské prostredie. Tak, ako sa dá „nakaziť“ dobrou náladou, nakazme sa aj pozitívnym myslením. Nakazme sa zdravím. Čo človek nepustí do svojho života, to k nemu nepríde. Znásobíme to zastávaním zdravého životného štýlu. Prispôsobme sa preto zdraviu, a nie chorobe. Zdravie je jediná hodnota, ktorú uznávajú všetci.

Človek je bio-psycho-sociálna bytosť. Tým pádom zmenou myslenia máme moc ovplyvniť aj našu biologickú stránku. A „nakaziť“ zdravím aj naše sociálne prostredie. Ak, zmeníme svoje správanie, tým ovplyvníme nie len seba, ale aj okolie, predovšetkým pozitívnou zmenou nemôžeme nič pokaziť. Len vyhrať. Stále platí, že je lepšie sa preventívne chrániť, ako sa následne liečiť. Stačí sa len zamyslieť, čo je pre nás lepšie a následne aj konať. Keby sa takto zamyslel každý človek, tak by sme isto nevideli smutných a chorých, ale zdravých a šťastných ľudí.
 
Podobné referáty
Zdravie SOŠ 2.9288 1581 slov
Zdravie SOŠ 2.9750 1650 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.