Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Aké sú obmedzenia môjho slobodného rozhodnutia?

Sloboda. To slovo v každom z nás evokuje niečo iné. Pre niekoho to znamená voľnosť, nebyť obmedzovaný spoločnosťou. Nežiť v dobe napríklad komunizmu, kde ste si museli dávať pozor čo poviete, kde idete a kde sa nemôžete slobodne rozhodnúť na akú školu chcete ísť, ak nie ste príslušníkom komunistickej strany. Niekto však slobodu nevie doceniť, pretože nevie čo to znamená byť neslobodný, alebo niečím obmedzovaný.

Vo mne to slovo evokuje pocit, že stále mám možnosť výberu. Výberu povolania, školy, slobodu rozhodnúť sa koho chcem voliť, slobodu vyjadriť svoj názor. Slobodu tlače, pohybu, slobodu stretávať sa s kým chcem. Slobodnu rozhodnúť sa, čo si myslím, že je pre mňa najlepšie. Ale naozaj sa môžem vo všetkom slobodne rozhodnúť? Aj keď v našom štáte vládne demokracia, stále nám tu platia určité pravidlá, zákony, ktoré nás usmerňujú. Veď ako by to vyzeralo, keby každý jeden z nás si robil slobodne to, čo sa mu páči? Vládol by tu chaos, ľudia by sa mohli voľne zabíjať, kradnúť, znásilňovať. Preto sú určite veľmi dôležité pravidlá a hranice, ktoré nás istým spôsobom chránia a usmerňujú.

Je teda naozaj táto sloboda pre nás darom? Myslím si, že je to na pocite zodpovednosti každého z nás. Človek však nezodpovedá iba za svoju individualitu, ale je zodpovedný za všetkých ľudí. Zodpovednosť je tak oveľa širšia akoby sa mohlo zdať. Nutnou podmienkou slobody je poznanie. Poznanie nám ukazuje, aké mám možnosti. Sloboda sa vždy týka konkrétnych možností. Každý má takú slobodu, do akej miery sa vie sebarealizovať. Uskutočňovaním sebarealizácie potvrdzujeme svoju slobodu. Sloboda je dôkazom našej ľudskosti. Sloboda je možnosť samostatne rozhodovať o svojom konaní. Človek tak robí na základe svojej vôle, ktorou hľadá dobro, či už v predmetoch alebo v konaní. Toto dobro je však subjektívne, čiže hodnotené z individuálneho hľadiska. Následkom toho sa názory na to, čo je dobré u ľudí často rozchádzajú.

Preto nie som presvedčená, že dosiahnutie slobodného rozhodnutia, bez akýchkoľvek obmedzení a spoločnej dohody bude niekedy možné. To však ale neznamená, že sloboda neexistuje. Stačí dodržať pravidlá, ktoré nás až tak veľmi neobmedzujú, ale sú človekom prijateľné.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk