referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Štvrtok, 1. decembra 2022
Európska únia a životné prostredie
Dátum pridania: 10.12.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sellaginela
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 438
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Európska únia ako spoločenstvo vyspelých krajín, ktoré sa snažia o vzájomnú
spoluprácu a bezpečnosť. Životné prostredie ako priestor, v ktorom existujem – ja, moja rodina, moji priatelia, môj národ, moja Európa. Starostlivosť Európskej únie o životné prostredie je snáď taká samozrejmá a prirodzená, ako si každý z nás upratuje svoju izbu, utiera prach, vetrá, polieva kvety... A na druhej strane rovnako dôležitá ako iné aktivity Európskej únie, ba možno aj viac, pretože bez prostredia vhodného pre život by aj ony boli len kôpkou pekných, ale prázdnych a nerealizovateľných slov.

Ale starať sa o životné prostredie nie je také jednoduché, ako upratať si izbu. Kam vyvetráme exhaláty z veľkého domu našej Európy? Kam vynesieme tie hŕby smetí a nebezpečného odpadu? Ako uchránime naše kvety, stromy, polia, lesy, našu európsku záhradu, pred kyslými dažďami?

Áno, je to výzva, hlavne pre nás mladých. Zdedili sme vyspelú, fungujúcu, dynamickú Európu, ale žiaľ, aj prírodu s podlomeným zdravím. Ako to pôjde ďalej, závisí od nás. Nie je veľmi zveličené, ak poviem, že naším poslaním je zachrániť prírodu, Európu, ba možno aj svet. Práve my nesieme tú zodpovednosť za smerovanie budúcnosti: či dopustíme, aby naďalej pokračovalo zbytočné a škodlivé plytvanie energiou, konzumný a pohodlný životný štýl, alebo sa budeme snažiť začať od seba a zmeniť k ekonomickejšiemu a efektívnejšiemu využitiu prírody a hlavne jej ochrane najprv svoju izbu, svoj domov, svoje okolie... Všetci spolu a zároveň každý sám... Každý sám ako dieťa Európy, ktorá nás k tomu vedie a povzbudzuje. Ale prijať túto výzvu musí každý sám.

Aj ja sama cítim svoj podiel zodpovednosti za to, čo bude, a preto sa snažím robiť všetko, čo je v mojich silách, aby som pomohla zabrániť naplneniu katastrofických vízií. A práve Európska únia ma ubezpečuje, že nie som sama, že nikto, kto bojuje za krajšie a čistejšie životné prostredie, nie je sám, a spoločnými silami odvrátime Európu z cesty k zničeniu a záhube. Každý z nás je v tomto boji proti svojmu vlastnému pohodlnému konzumu tak trochu hrdinom.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.