referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vavrinec
Streda, 10. augusta 2022
Elitárstvo v Cirkvi
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jcf
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 640
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Možno sa niekto zarazí nad nadpisom tohto článku a v duchu sa opýta o čom tu chcem písať. Rád to vysvetlím. Najprv však musím hneď v úvode urobiť „odbočenie od témy.“ Toto odbočenie bude spočívať v upozornení, že sa nebudem zaoberať Cirkvou ako celkom, ale len miestnou Cirkvou – našou farnosťou. Chcel by som sa tu zamyslieť nad existenciou elít vo vnútri našej farnosti. Budem sa zaoberať prítomnosťou a pôsobením privilegovaných skupín ľudí – ľudí, ktorí majú väčšie právomoci ako ostatní „bežní“ veriaci. Výraz „elita“ chápem neutrálne, bez akýchkoľvek negatívnych citových zafarbení. Domnievam sa, že existencia takýchto skupín (elít) je v našej farnosti neodškriepiteľná. Všimne si to každý, kto sa aspoň trochu bližšie zaujíma o život vo farnosti.
Prvá veľmi dôležitá otázka v problematike elít vo farnosti znie: „Je existencia týchto elít vo farnosti prípustná? Môžu vo farnosti existovať takýto „privilegovaní“ ľudia? Alebo je to jav negatívny, ktorý by sa vo farnosti za nijakých okolností nemal vyskytovať?“ Domnievam sa, že prítomnosť elít vo farnosti (ako aj v každom spoločenstve cirkevnom, či svetskom) je nie len tolerovateľná, ale dokonca potrebná. Niekto by mohol povedať, že tento môj názor je úplne nesprávny. Veď všetci ľudia sú si rovní, čo by malo platiť predovšetkým v Cirkvi, a teda aj vo farnosti. Toto je pravda, ale moje tvrdenie rovnosť vôbec nepopiera. Hodnota a význam každého laika vo farnosti je rovnaká. Medzi veriacimi laikmi neexistuje žiadna hierarchia. Každý veriaci vo farnosti je rovnako dôležitý.
Čo do hodnoty ľudskej osoby sú si všetci ľudia rovní. Upratovačka má rovnakú hodnotu ako vysokoškolský profesor, baník ako právnik atď. Rozdiel spočíva v inom. Nie každý z nich potrebuje pre výkon svojej funkcie rovnaké výsady. Pochybuje vari niekto o tom, že ak sa má sanitka rýchlo dostať na miesto nehody, musí mať povolenie (privilégium) porušiť predpisy cestnej premávky? No potrebu elít potvrdzuje aj iný, dôležitejší fakt. Sám Ježiš ešte počas svojho pozemského účinkovania ustanovil určitú elitu, ktorej pridelil zvláštne privilégiá a výsady. Dvanásti apoštoli boli takouto elitou (len apoštolom vykladal podobenstvá, len oni s ním slávili poslednú večeru, iba ich vzal so sebou do Getsemanskej záhrady...). Zdá sa, že existencia elít vo farnosti sama o sebe nie je niečím zlým a škodlivým.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.