referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oldrich
Sobota, 3. decembra 2022
Som niekto iný? (úvaha)
Dátum pridania: 22.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: netreba
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 516
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 

Súčasná spoločnosť je zrejme chorá. Je chorá kvôli svojmu prístupu k jednotlivcovi. Presnejšie povedané k jeho osobnosti. Veľa sa teraz hovorí o tom, ako je najlepšie byť prirodzený, nepretvarovať sa a správať sa všade rovnako. Myslím si však, že to nie je vôbec možné. Mnoho ľudí kvôli pretvárke pomaly stráca svoju vlastnú identitu. A to je už veľmi vážny problém. To vedie až k takej myšlienke, že jednotlivci v spoločnosti si navzájom kruto ubližujú, pretože okolie priam vyžaduje pretvárku. Položí si potom niekto otázku, či je niekto iný? Nie! Jednoducho si to väčšina z nás neuvedomuje.
Prečo sa nedá byť sám sebou? Ľudia sú často nechápaví a majú problém sa vžiť do situácie človeka, ktorému ubližujú, aj keď možno len nepriamo. Ale o to viac je to horšie, pretože je občas ťažké túto vinu nájsť a priznať si ju.

Kto sme? Odkiaľ prichádzame? Kam smerujeme? Toto sú večné otázky, na ktoré môžeme iba čiastočne odpovedať. Vieme len opísať ako vyzeráme, čo cítime a ako sa v istých situáciách správame.

Každý mladý človek má aspoň približnú predstavu o tom, čo by chcel v živote robiť. Mnohí majú rôzne ideály a predstavy o tom, že sa stanú právnikmi, lekármi, technikmi či úspešnými manažérmi. Krásne sny, ideály, ciele a predstavy sú jedna vec, reálny život a skutočnosť že už nie som dieťa, že som niekto iný je vec druhá. Život nás požiera a my sa tomu len prizeráme, prikyvujeme a súhlasíme so všetkým čo nám je vnucované.

Každý deň, najčastejšie pri mojich cestách do školy a z nej alebo pri prechádzkach mestom stretávam desiatky, ba až stovky ľudí. Tieto stretnutia sú obrázkovým príkladom toho, aký sme všetci odlišní, všetci sme iní. Alebo nie?

Neviem sa rýchlo rozhodovať, nemám rad sivú a keďže tento svet letí minimálne rýchlosťou svetla je môj život buď biely alebo čierny. Toto zapríčiňuje, že som prchký a moja nálada je buď pod bodom mrazu alebo nad bodom varu. Takto odpovedám aj v škole ale moja odpoveď je väčšinou nesprávna a keď si to uvedomím a viem tú správnu nikto ma už nepočúva a neberie vážne! Preto som rád, keď mám okolo seba rozvážnych priateľov, ktorí ma vedia pribrzdiť a povzbudiť k rozmýšľaniu.

Nad týmto všetkým sa treba dlho zamýšľať alebo urobiť pravý opak a nechať to prirodzene plynúť a povedať si, že sa to nejako urovná. Som súčasťou spoločnosti ako uniformovaná bytosť alebo som niekto iný?

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.