referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Sobota, 2. decembra 2023
Nacionalizmus (úvaha)
Dátum pridania: 22.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: netreba
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 586
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 3.02 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 

Nemám veľmi veľké poznatky o nacionalizme ale takú laickú predstavu mám. Hlavne sa netreba báť slova nacionalizmus, pretože veľa ľudí si pod týmto pojmom predstavuje hneď niečo zlé a protizákonné.

Podľa slovníka nacionalizmus je postoj jednotlivca, hnutia alebo štátu, ktorý v presadení záujmu svojho národa vidí hlavný cieľ politiky. Podľa môjho názoru sa záujmy národa ako celku ani inak presadiť nedajú, iba tak, že to bude jeden z hlavných zámerov politiky daného štátu a nie zámerom nejakej organizácie, ktorá nemá priamy dosah na riadenie štátu. Nemusí to byť hneď hlavný záujem ak je štát svetovo uznaný, má vlastnú svojbytnosť a nie je závislý od iného štátu. Z toho vyplýva, že nacionalizmus smeruje k dosiahnutiu suverenity národa ustanovením národného štátu. Vychádza z pojmu štátotvorného národa alebo kultúrneho národa, pokiaľ štát nezahŕňa všetkých príslušníkov daného národa. V období formovania moderných národných štátov v 19. stor. sa nacionalizmu pripisovala obyčajne pozitívna funkcia. Po ustanovení národného štátu sa nacionalizmus niekedy prehupol na obhajobu agresívnej politiky určitého národa a zmenil sa na krajnú podobu nacionalizmu v podobe šovinizmu čo je slepá viera v nadradenosť vlastného národa a menejcennosť iných národov a môže súvisieť s iredentizmom, rasizmom a antisemitizmom. So šovinizmom, ako všetci isto vieme, mali problémy najmä Nemci a aj v súčastnosti ešte v malom rozsahu majú.

Som zástancom zdravého nacionalizmu. Keď sa už nacionalizmom podarilo v nejakom štáte dosiahnuť suverenitu mali by byť všetci obyvatelia hrdí na svoju krajinu. Narážam na Slovákov, ktorí sa po väčšine hanbia za svoj pôvod. Každý Slovák má byť hrdý na to, že je Slovák. Každý by mal mať v izbe na stene vyvesenú slovenskú vlajku a pri tónoch národnej hymny sa nehanbiť za slzy dojatia. V tomto smere sa mi veľmi páčia Američania, ktorí sú veľkí patrioti. Neskutočne ma hnevá, keď si niekto dovolí nepoznať aspoň prvú slohu národnej hymny. Tiež ma vie nahnevať, keď počujem na verejnoprávnej Slovenskej televízii český dabing. Už dávno neexistuje Československo a preto nemusí byť ani jedno percento vysielacieho času v českom jazyku. Podľa môjho názoru by si mali Slováci otvoriť oči a všimnúť si maďarský iredentizmus, ktorý sa podľa mňa pomaly a nenápadne opäť prebúdza. Iredentizmus je úsilie pripojiť územie národnostnej menšiny v jednom štáte k susednému štátu, obývanému tým istým národom. Ešte raz opakujem, že som zástancom ľahkého a neškodného nacionalizmu. Slovensko je svojbytný národ s vlastným jazykom a s vlastnou históriou, a preto sa musíme zasadiť o udržanie Slovenska v povedomí celého sveta. Nesmieme dopustiť, aby Slovensko zmizlo, veď tu máme pevné miesto.

Toto je môj názor. Ja nemám nič proti nijakému národu, ale keď je na cudzom území mal by sa prispôsobiť a nesprávať sa ako doma. Slovákov ale teraz zaujímajú celkom iné problémy.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.