Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Smiech je najlepší liek

(rečnícky prejav)

Troch mužov odsúdia na doživotie. Pred odsúdením sa ich pýtajú na posledné želanie. Prvý hovorí:
"Ja som celý život mal rád ženy, tak chcem ženu".
Dali mu ju a zamurovali ho do jaskyne. Druhý hovorí:
"Ja som cely život bol alkoholik, chcem plnú jaskyňu pálenky".
Stane sa a tiež ho zamurujú. Tretí hovorí:
"Ja som náruživý fajčiar, chcem plnú jaskyňu cigariet".
Stane sa a aj jeho zamurujú. Po 10 rokoch príde amnestia a tak sa rozhodnú ich prepustiť. Odmurujú prvého a z jaskyne vybehne 9 detí a muž so ženou.
Odmurujú druhú jaskyňu a odtiaľ vyjde na mol opitý muž, všetky fľaše vypité.
Idú odmurovať tretieho a po odstránení prvej tehly sa objaví tvár s cigaretou v ústach a kričí:" Nemáte niekto oheň?!"

Vážení prítomní, nie je vám do smiechu?

Čo v takom prípade? Môžete urobiť dve veci. Najskôr sa donúťte zasmiať. Alebo skúste si pohvizdovať alebo spievať nejakú melódiu. Správajte sa, akoby ste boli úplne šťastný a to vám pocit šťastia naozaj privodí.

To, či sa človek bude či nebude smiať vtipom, záleží od toho, v akom prostredí ho vychovali, a nie od jeho genetickej výbavy. Zistili to už pred troma rokmi výskumníci z Thomasovej nemocnice v Londýne. Požiadali o spoluprácu obľúbené pokusné osoby genetikov – dvojčatá. Presne 71 párov jednovaječných a 56 párov dvojvaječných dvojčiat. Jednovaječné, čiže identické dvojčatá, majú všetky gény rovnaké. Neidentické, ktoré prišli na svet z dvoch rôznych vajíčok, majú gény oboch rodičov „namiešané“ odlišne. Dvojice súrodencov, ktoré sa na pokuse zúčastnili, vychovali v rovnakej rodine. Výskumníci ich požiadali, aby v oddelených miestnostiach ohodnotili humorné obrázky známkami od 0 (je to plytvanie papierom) až po 10 pričom desiatka znamenala - najlepší vtip, aký som kedy videl.Ukázalo sa, že súrodenci mali na obrázky veľmi zhodný názor bez ohľadu na to, či išlo o dvojčatá identické či nie. Z toho vedci urobili záver, že v prístupe k humoru nezáleží na génoch, ale na spoločnej výchove. Všetci sme dostali do vienka takzvaný gén šťastia. Dobrá nálada je v osobnosti zakorenená už od raného detstva. Záleží len na nás, ako sa naučíme zaobchádzať s touto vlastnosťou.

Keď sa smejeme, zvyšujeme si tým svoju kondíciu, pretože sa nám uvolňujú svaly ako pri telesnom cvičení. Plúce dostávají štyřikrát viac kyslíku, srdce bije rýchlejšie a na chvílu sa nám zvýší krvní tlak. Smiech odburáva stres, prečisťuje dýchacie cesty, podnecuje zdravé emócie, odstraňuje nahromadené nervové napätie a prebytočnú energiu. Srdečný smiech je pre naše telo jedným z najlepších liekov. Keď sa smejeme, napíname 17 svalov na tvári a ďalších 80, ktoré sa nachádzajú medzi hlavou a bruchom. Pri intenzívnom smiechu môže náš dych dosiahnuť rýchlosť až 100 km za hodinu. Smiech pomáha ďalej prekonávať rozličné životné neúspechy, a čo je najdôležitejšie, spríjemňuje život. Preto najnovšie začali lekári mnohým pacientom ordinovať humor ako liek. Zdravý smiech podporuje navyše tvorbu a vylučovanie katecholamínov - adrenalínu, noradrenalínu, dopamínu a hormónov, ktoré zasa podporujú vylučovanie endorfínov - látok pôsobiacich na organizmus ako sedatíva a antidepresíva.

V súvislosti so smiechom ako liekom sa často spomína prípad novinára a spisovateľa Normana Cousinsa. Ten v knihe Anatómia jednej choroby opisuje vážnu nemoc, pri ktorej mu lekári dávali nádej už len na niekoľko týždňov života. Bol z toho, samozrejme zúfalý. Možno aj preto nešiel do nemocnice, ale do hotela. Aby zahnal beznádej, začal si púšťať komické filmy. A tie si dávkoval tak ako iní analgetiká. Asi po troch týždňoch, keď už podľa ortieľu lekárov mal byť na druhom svete, sa zrazu objavil zdravý a živý. A viete čo ho zachránilo? Znie to neuveriteľne,ale predsa smiech. Nie nadarmo sa hovorí, že je ako liek.Preto, nezabudnite si tento účinný liek dávkovať každý deň. Aj keď nám každodenný život nedáva veľa príležitostí na smiech, napriek tomu smiať sa treba. A veľa. Veď smiech je korením života.

Mali by sme využiť každú chvíľku, aby aj tam, kde je nám do plaču, „zazvonil“ smiech, taký od srdca.

Smiech je najlepším prostriedkom, ako sa zbaviť psychického stresu a zvládať napäté situácie.

Smiech vyvoláva zvýšené vylučovanie hormónov šťastia. Človek, ktorý sa prevažnú časť dňa usmieva a párkrát sa i úprimne zasmeje, býva menej chorý. Ženy, ktoré sa často smejú, pôsobia na mužov príťažlivejšie. Jamky v líčkach sú pre mnohých neodolateľné. V zamestnaní sú obľúbenejší tí, ktorí riešia zložité situácie s úsmevom a nie s večne zamračeným výrazom.

Humor nie je smiať sa na nejakých bezduchých komédiách, ale lepšie vedieť, lepšie chápať, lepšie vnímať to, aký je pre život dôležitý, aké je potrebné sa o neho starať, rozvíjať ho, aby nezakrpatel.

Istý Chamford raz povedal: „Najviac stratený deň nášho života je ten, keď sme sa nezasmiali.“ A má pravdu, ale nejde tu len o vynútený smiech, ide tu o radosť zo života, radosť z toho, že môžem dýchať, že môžem vidieť ako moje deti rastú, že môžem slobodne premýšľať, radosť z toho, že som sa dnes na niekoho usmial, a tým túto radosť podal ďalej. Množstvo vecí, ktoré sme dostali, sme dostať nemuseli, a niesme tomu ani radi. Niesme dokonca ani radi, že sme sa narodili. A pritom život, je radosťou sám. Prečo si to ľudia neuvedomujú? Alebo si to nechcú uvedomiť? Nechcú priznať, že sú od niekoho závislí, od niekoho, kto ich poteší úsmevom, kto im úprimne zaželá pekný deň. Myslia si snáď, že sa tým ponížia, že tým preukážu svoju slabosť, ale pravdou je, že nepreukážu nič okrem svojho pocitu nadradenosti. Zakrývajú to za svoj vek, za svoje vyššie vzdelanie, za svoju rodinu z vyšších kruhov. A pritom sú to ľudia ako my. Ľudia, ktorí sa stratili vo svojom „egu“. Uvedomujú si to, chcú s tým dokonca aj niečo spraviť, ale keď urobia prvý krok, ak ho vôbec urobia, zastaví ich zase ten pocit nadradenosti. A tak sa budú zožierať v svojej prázdnote, až kým sa z nej sami nezbláznia.

Verím, že ľudia si k sebe nájdu cestu, pochopia prečo sa niektorí usilujú stále smiať a tým rozdávajú radosť tým, ktorým najviac chýba. A hlavne, že pochopia, že zdrojom samotného humoru nie je radosť, ale smútok. Smútok z tohto horkého sveta. Držme sa hesla dňa: Smútok hoď za hlavu a smej sa! Pretože svet nemá slzy rád.... Smejte sa! Smiech je liek na telo i na dušu.

Ďakujem za pozornosť.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk