referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zlatica
Streda, 28. februára 2024
Závislosť
Dátum pridania: 02.04.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: noworry
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 621
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 

Takmer každý človek je na niečom závislý. Sú dva typy závislostí. Dobrá závislosť a zlá závislosť. Dobrá závislosť je nezištná a pomáha nám sa deliť o radosť s ostatnými. Dobrá závislosť nás posilňuje na duchu aj na tele a radosť z nej nikdy nevyprchá. Zlá závislosť je sebecká a napĺňa len naše potreby a niekedy aj získavame pocit, že sme stredobodom všetkého. Zlá závislosť nás pomaly ubíja a deformuje naše správanie. Každý potrebuje k životu niečo čo mu pomáha prežívať radostnejší život. Žiaľ, niekedy to, čo nám malo pomáhať prežívať radostnejší život sa obráti proti nám.

Avšak prečo nám môže ublížiť niečo čo máme radi? Pretože to máme radšej než čokoľvek iné až sa stávame otrokmi svojich vlastných potrieb. Otrokmi sa stávame vtedy, keď nedobrovoľne strácame svoju slobodnú vôľu. Tam kde začína moja závislosť, končí moja sloboda. Závislosť číha všade tam, kde sú dve možnosti. Jedna je správna a tá druhá nesprávna. Tá nesprávna nám ponúka okamžité potešenie, ale neskôr si berie oveľa viac než nám dala. Ak sme už stratili slobodnú vôľu, tak si vždy vyberieme tu nesprávnu možnosť. Ak sme slobodní, vyberieme si tú správnu. Ten, kto ešte stále vidí a rozoznáva obidve možnosti sa ešte stále môže vrátiť a rozhodnúť sa pre to správne. Ale ten, kto vidí už len tú nesprávnu možnosť, ktorá je preň zároveň jediná, už nie je viac slobodný. S človekom, ktorý je na niečom závislý sa veľmi ľahko manipuluje a niektorí ľudia ho veľmi radi zneužívajú a smejú sa mu poza chrbát alebo rovno do očí.

Závislosť nerobí z človeka jedinečného, práve naopak, robí z človeka len jedného z mnohých, ktorí podľahli. Všetci závislí alebo tí čo sú na dobrej ceste stať sa závislými majú dve spoločné vlastnosti. Prvá spočíva v tom, že ak niekto rozpráva o závislosti, ktorá sa ich týka, tak ich to dokáže podráždiť a uraziť. Neurazí sa len ten, kto vie, že sa ho to netýka. Druhá vlastnosť je zase o tom, že majú milión výhovoriek a ospravedlnení na to ich konanie a že môžu kedykoľvek s tým prestať. Nakoniec tvrdia, že to na čom sú závislí vôbec nie je škodlivé, ale naopak, že to pomáha. Závislosť nevytvárajú len drogy, ale všetko čo dokáže ovládnuť našu myseľ a naše správanie, teda nás samotných. Každý človek sa narodil ako slobodní. Jedinú závislosť, ktorú má od narodenia je závislosť na láske. Ten, kto jej dostáva málo alebo nedostáva takú lásku ako očakáva, hľadá si nejaký náhradný zdroj potešenia. Tým zdrojom môže byť čokoľvek, ale nikdy to nenahradí pocit lásky. Sú ľudia, ktorí čakajú, aby sa mohli tešiť z toho, že vás niečo dostalo do úzkych a že sa rozhodujete stále iba pre tú nesprávnu možnosť. Nedovoľme, aby sa niečo také stalo a skúsme žiť tak, aby nám stále zostala naša dôstojnosť a druhá možnosť.

 
Podobné referáty
Závislosť 2.9469 517 slov
Závislosť 2.9660 90 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.