referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Klára
Štvrtok, 29. októbra 2020
úvaha-Ľudia nechcú počuť stony prírody
Dátum pridania: 24.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: GTommy
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 400
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Čo je to príroda? Ako to bude vyzerať s nami ďalej? Budeme mať čo dýchať, jesť? Tak tieto otázky si kladiem, keď vidím, čo sa deje za oknami našich bytov. Všetci hovoria, že na Slovensku je stavebný boom. V mestách sa stavajú nové bytové komplexy. Načo je to dobre?

Asi len preto, aby sme mali kde bývať. Ale tým myslíme len na seba. Kde budú bývať zvieratká? Kde budú prezimovať, ak im to tu všetko zoberieme? Tak na tieto otázky sa asi pozabudlo. Na Slovensko v súčasnosti prichádzajú veľké fabriky, ktoré si stavajú svoje sídla a tie zaberajú aj niekoľko tisíc hektárov pôdy. Nie je zlé, že sa chce ľudstvo vyvíjať, ale je potrebné, aby sa vyvíjalo na úkor našej planéty. Tropické lesy sa v súčasnosti ničia mimoriadne rýchlo. Moria sú ohrozené najmä znečisťovaním ropnými produktami pri lodnej doprave, pri ťažbách ropy, pri haváriách tankerov. Do pôdnych tokov sa vypúšťajú odpadové látky z poľnohospodárskej výroby, z priemyslu...

Ľudská spoločnosť má už dlho značný vplyv na životné prostredie. Znečistenie životného prostredia je problém, ktorý sa týka nás všetkých, a tak by nám nemal byť ľahostajný. Je dôležité, aby sme sa tejto problematike venovali už dnes, a nie keď bude neskoro. Mnohí ľudia sa zamýšľajú nad týmito problémami, ale nič preto nerobia. Nemôžeme sa len bezmocne prizerať, ako sa naša príroda stráca. Veď človek tvorí súčasť prírody a je za ňu zodpovedný. Len my sami sa môžeme rozhodnúť, ktorou cestou sa poberieme a či si vyslúžime česť nazývať sa korunou tvorstva. A tak by sme sa mali zamyslieť, čo môžeme spraviť pre naše životné prostredie a začať s obnovou, čo najskôr, pokiaľ môžeme. Zem a aj životné prostredie zanechávame našim deťom a oni zasa svojim. Je len na nás, ako sa budú mať. Veď Zem je naša Matka. Ona nás šatí, dáva nám jesť. Ona nám dala život. Preto po nej nešľap, ale kráčaj s jemnosťou víly.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.