referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ambróz
Streda, 7. decembra 2022
60 výročie založenia ŠPÚ
Dátum pridania: 22.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Marie
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 683
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
60. výročie založenia ŠPU (Príhovor)

Vážení páni, vážené dámy a hostia. Je mi veľkou cťou Vás privítať na dnešnom zasadnutí, ktoré sa koná symbolicky v priestoroch budovy Štátneho pedagogického ústavu pri príležitosti 60.teho výročia jeho založenia. V tento sviatočný deň sme sa tu zišli všetci, ktorých spája vzdelanie, potreba vzdelávať ostatných a všetci tí, ktorí pre vzdelanie a jeho zlepšenie na Slovensku znamenali veľký prínos v dejinách.

60 rokov nie je tak veľa, aby sme si nepamätali ľudí, ktorí stáli za myšlienkou vytvorenia tohto združenia a zlepšenia úrovne vzdelávania v našej krajine.... Ľudia ako sú pán XV a pán GH boli zakladateľmi štátneho pedagogického ústavu a oni ako prví prišli s takouto myšlienkou a nápadom. K vzniku a usporiadaniu celého systému školstva prispelo mnoho ľudí, ale dnes tu nemám toľko času, aby som ich všetkých mohla menovať. Všetci sme im veľmi vďační a dúfame, že naše školstvo bude napredovať a stane sa lepším systémom pre všetkých.

Dnes, by som na tomto zasadnutí chcela urobiť prierez dejinami od vzniku až po súčasnosť chodu pedagogického ústavu nahliadnuť do systému tejto organizácie. V tento deň sa tu predstavia viacerí ľudia. Ja budem mať za úlohu ukázať Vám a oboznámiť Vás s históriou tohto ústavu od úplného začiatku, keď sa ešte len rozmýšľalo o vzniku takejto inštitúcie. Po mne sa predstaví pán HU a upovedomí Vás o zlepšeniach a pokrokoch za posledné roky. Okrem úspechov sa pedagogický ústav nezaobišiel aj bez rôznych problémov a škandálov a tie by považujeme tiež za veľmi podstatné. Nemôžeme zatvoriť oči a tváriť sa, že tieto situácie sa nikdy nestali a sme perfektná spoločnosť. Toto stretnutie by sme radi zakončili voľnou diskusiou o dnešných problémoch a radi uvítame vaše návrhy na zlepšenie alebo vaše dotazy k dnešnej situácii.

Dovoľte mi vážené publikum, aby som Vám predstavila celú históriu vzniku štátneho pedagogického ústavu. Myšlienka založenia inštitúcie alebo organizácie, ktorá by sa starala o študentov a riadila by školstvo z iného hľadiska a pohľadu akým má za úlohu Ministerstvo školstva. Bla Bla Bla.... V súčasnosti je táto organizácia pod vedením viacerých osôb, ktoré sa starajú o správne vedenie a o celý systém riadenia. Majú za sebou už veľa dlhých rokov strávených ťažkou prácou, ktorá ich zasvätila do problematiky školstva a úloh, ktoré sú s ňou spojené. V mene všetkých ľudí by som sa im chcela poďakovať a popriať ešte veľa rokov medzi nami, aby sme mohli byť na nich aj naďalej hrdí a keď sa už rozhodnú po rokoch opustiť svoje zamestnanie, aby spomínali v dobrom a pamätali si, že pre všetkých znamenajú veľký prínos v dejinách Slovenskej republiky.

Ešte raz sa chcem poďakovať vedeniu za možnosť vystúpiť tu pred Vami a upriamiť vašu pozornosť na ľudí, ktorí za tým všetkým stáli a snažili sa urobiť našu krajinu lepšou pre ďalšie generácie. Sme im všetci nesmierne vďační a vážime si ich prínosy. Týmito slovami by som sa s Vami chcela rozlúčiť a prenechať slovo pánovi HH, ktorý sa zaoberal dlhé roky riešením problémov a sledoval všetky problémy a úskalia, ale aj pekné chvíle a úspechy. Ďakujem Vám za pozornosť.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.