Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Mladý sprievodca

Bratislava - hlavné mesto SR. Ak by som začal týmito slovami bolo by to veľmi chladné a neosobné. Neosobné preto, že je to moje rodné mesto, ku ktorému mám výnimočný vzťah. Tu som sa narodil tu žijem a tu som šťastný, Nemôžem si dovoliť povedať, že poznám Bratislavu dokonale so všetkými jej zákutiami a tajomstvami, ale to nemôže povedať asi nikto. Napriek tomu som sa rozhodol svojmu kamarátovi zo zahraničia robiť „sprievodcu“ po Bratislave. Závan histórie sa nepozorovane spája (snúbi) so súčasnosťou. Všetko so všetkým súvisí ako by to tak malo odjakživa byť.

Bratislava patrí k najmladším hlavným mestám v Európy a pritom k mestám s bohatou históriou siahajúcou k dobám s pred dvetisíc rokov. Poloha mesta v samostatnom srdci Európy na brehu rieky Dunaj predurčila Bratislavu, aby sa stala križovatkou a cieľom obchodných ciest, strediskom mnohých kultúr. Odkiaľ začať? Dominantnou stavbou Bratislavy je určite hrad. Súčasným výzorom hradu určila rozsiahla prestavba kráľom Žigmundom v prvej polovici 15. storočia. Jeho základnú charakteristiku nezmenili ani 3 ďalšie prestavby. Prechádzka „starou“ Bratislavou by bola určite príjemná ako pre mňa tak i pre môjho kamaráta. Naše kroky smerovali k Dómu sv. Martina. Mohutná stavba upúta pozornosť hneď na prvý pohľad. S výstavbou Dómu sv. Martina sa začalo v 14. storočí, preto je pochopiteľné, že zub času sa zahryzol aj do tohto obra, ktorému to aj tak neubralo ne jeho majestátnosti. Vnútorné zariadenie kostola sa v priebehu storočí postupne dopĺňalo a vyvrcholilo v 18. storočí.

Z južnej časti Dómu sv. Martina, v centre Rudnayovho námestia, stojí pomník Antona Bernoláka, pod schodišťom vľavo je busta Georga Rapfela Donnera a vpravo busta hudobného skladateľa Franza Liszta, ktorý v Dóme sv. Martina v roku 1884 dirigoval svoju korunovačnú omšu. Naše putovanie bude pokračovať smerom k rybnému námestiu, kedysi to bol priestor pred mestskými hradbami, ktorý patrí k tzv. morovým stĺpom. Pôvodne Rybné námestie stratilo svoju tvár vybudovaním mosta cez Dunaj, na pylóne, ktorého vo výške 80 metrov je vyhliadková kaviareň Bystrica, z ktorej je zaujímavý výhľad na celú Bratislavu a jej okolie. Most cez Dunaj nám môže poslúžiť ako pomyselné pojítko medzi históriou a modernou súčasťou Bratislavy. Moderná Bratislava je pre mňa Bratislava dneška. Mesto obrovských možností, ktoré budem chcieť ukázať aj kamarátovi. Odhliadnuc od množstva kín, ktoré nás mladých najviac berú sú tu i divadlá, galérie, múzeá. Z divadiel je určite najznámejšie SND, divadlo POH, a galéria SNG. Svoje miesto tu má aj Slovenské Národné Múzeum. Tým, že práve teraz sa jedna etapa mojich školských čias končí a v septembri začnem drať stredoškolské lavice, bude určite na mieste aj záujem o vzdelanie. Bratislava je známa obrovským výberom škôl ako stredných tak aj vysokých. Z vysokých škôl sú najznámejšie Univerzita Jána Amosa Komenského, Slovenská Technická Univerzita, Ekonomická Univerzita a Vysoké umelecké školy. Všetkého s mierou a preto aj vzdelania stačilo a ideme športovať. Na turistiku a rekreáciu môžeme využiť okolie Bratislavy, ale je tu aj viacero štadiónov a športových hál. Pasienky, Zimný štadión Ondreja Nepelu, či Štadión Vlada Dzurilu poskytujú obrovské možnosti.

Neviem či sa mi podarilo ukázať Bratislavu, takú aká je, ale mojimi očami ju vidím ako najkrajšie mesto na Slovensku a hoci som toho ešte veľa nevidel myslím, že pre mňa bude najkrajšie na celom svete. Mám tu rodinu, kamošov a ľudí, s ktorým sa cítim fajn a o tom celom to je.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk