referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Pondelok, 29. mája 2023
Úvaha o alkoholizme
Dátum pridania: 26.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: zaBBa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 299
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 

Čo je to vlastne alkoholizmus? Prečo ľudia pijú? Túto otázku si kladie veľa ľudí. Alkoholizmus je závislosť na alkohole, ktorá môže postihnúť kohokoľvek. Väčšinou začnú deti ochutnávať alkohol už v mladom veku, napríklad keď im rodičia dajú pri Vianociach troška vína. Tak a teraz, že prečo ľudia pijú. Väčšinou to je kvôli nejakým problémom.

Vlastne alkoholizmus je návyk na liehové nápoje. Načo voľakedy ľudia používali alkohol? No predsa na dosiahnutie stavu opitosti. Pri pití alkoholu si niektorí ľudia neuvedomujú, že neukoja iba smäd nápojom, ktorý im chuťovo vyhovuje, ale že si aj pestujú tím návyk na väčšiu alebo menšiu pravidelnú konzumáciu alkoholu. Keď si to tak uvedomíme tak, alkohol je dnes najrozšírenejšou drogou vo svete. Už po malých dávkach možno pozorovať jeho povzbudzujúci účinok, zväčšuje sebavedomie, povznáša náladu, zbystruje duševnú činnosť. No pri presnejšom pozorovaní badať skôr oslabenie sebakrytyckosti, súdnosti a pozornosti, zádrapčivosť, podráždenosť, neskôr pri ďalšom pití oslabenie psychickej činnosti, poruchy reči a chôdze, bledosť, spavosť, ale aj stratu vedomia. Takúto akútnu otravu voláme jednoduchá opitosť. Keď niekto nepije 3 roky tak ho voláme abstinent(väčšinou sa mu všetci smejú). Potom sú aj chronický alkoholici - "ľudia čo ráno vstanú a pijú".

Samozrejme že alkoholizmus sa dá aj liečiť, napríklad jedno známe liečebne stredisko je aj Predná Hora, teda celý názov je Odborný liečebný ústav psychiatrický, Predná Hora. Tento liečebný ústav navštívil aj známy slovenský spevák, Braňo Mojsej.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.