Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Je zdravé čo mi chutí?

Je zdravé, čo mne chutí najviac?

„Aj dobrého veľa uškodí.“ Toto tvrdenie platí všeobecne pre všetko, čo je dobré. Ale musíme si uvedomiť, že pre všetko platí iná miera. Dobrý príklad na to je aj jedlo. Z niektorých jedál keď človek zje jeden celý tanier, už môže mať na jeho zdravie zlý vplyv, kým z iného jedla môžeme zjesť i oveľa väčšie porcie, a predsa nebude mať takmer žiadne následky na naše zdravie. Touto prácou Vás nechcem odradiť od konzumácie žiadneho jedla, len by som chcel upozorniť na niektoré riziká pre zdravie dôsledkom nesprávneho typu, ale aj množstva potravín.

Každé jedlo sa skladá z troch základných zložiek: tuky, cukry, bielkoviny. Každá zložka je zastúpená rôzne a ovplyvňuje naše zdravie, ale rozdielnym spôsobom. Ich vplyv najviac závisí od prijatého množstva.

Tuky- lipidy slúžia ako zásobné látky, skladujú sa pod spodnou vrstvou pokožky a sú zdrojom energie po minutí cukrov. Najviac tuku je v mliečnych výrobkoch. Nadmerná konzumácia tukov spôsobuje priberanie na váhe až následnú nadváhu, ktorej sa ťažko zbavuje. Tuk sa po čase začne ukladať do svalového tkaniva, spôsobujúc chorobu a nesprávne funkcie svalov. Súčasťou tukov je cholesterol, ktorého nadmerný obsah v krvi vyvoláva kôrnatenie ciev, ktorého následkom môže byť infarkt srdca alebo dokonca odumretie mozgu - takzvaný stroke.

Cukry- sacharidy sú prvotným a základným zdrojom energie, v tele nezostávajú dlho - využívajú sa prakticky okamžite. Majú príjemnú sladkú chuť, preto sú zvyčajne obľúbenou zložkou viacerých jedál. Pozitívne vplývajú na prácu mozgu. Pri neprimeranom množstve cukru v krvi sa môže vytvoriť cukrovka- choroba, keď v tele neprebieha tvorba inzulínu, ktorý je potrebný na odbúravanie cukru.

Bielkoviny- proteíny sú stavebnou zložkou pre telové bunky. Organizmus bez prístupu bielkovín postupne zahýňa. Bielkoviny sú nevhodné ako zdroj energie. Pri ich nadmernom prijímaní sa iba hromadia v tele a pôsobia škodlivo. Každé zdravé jedlo musí mať vyrovnaný podiel jednotlivých zložiek, aby nedošlo k nadbytku alebo nedostatku jednotlivých zložiek. Samotné jedlá treba obmieňať - pri konzumácii len jedného typu jedla dochádza k narušeniu metabolizmu a poškodeniu niektorých orgánov. V niektorých prípadoch sa môže vytvoriť dokonca alergia voči niektorým častiam jedla.

Nepriaznivé účinky majú ale aj ostatné zložky jedla- ako prídavné látky na predĺženie trvanlivosti, umelé farbivá, soľ a korenie. Silná príchuť soli a korenia môže otupiť až znecitliviť chuťové poháriky na jazyku. Ale ich hromadenie v krvi má aj vážnejšie účinky - upchávajú cievy a spôsobujú zlyhanie obličiek.

V dnešnom svete vedci dokázali niektoré škodlivé účinky a vplyvy určitých potravín vzhľadom na naše zdravie, ale keď sa zamyslíme nad tým, čo v dnešnom svete nie je škodlivé na zdravie? Však aj staré príslovie hovorí: „V každom zlu je niečo dobré, v každom dobru je aj niečo zlé.“

Podľa môjho názoru, nikto by sa nemal vzdať svojho obľúbeného jedla. Ale keď si uvedomujeme všetky vplyvy jednotlivých potravín, tak budeme môcť stravovať sa racionálne a zdravo. K Vášmu obľúbenému jedlu Vám prajem dobrú chuť, ale nezabudnite, aj dobrého veľa uškodí.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk