referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Pondelok, 5. decembra 2022
Zdravá výživa, alebo prečo sa stravovať zdravo?
Dátum pridania: 05.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Rina
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 781
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 

Čo znamená zdravá strava? Zdravá strava znamená dostatočný príjem látok potrebných pre organizmus na plnenie dôležitých životných funkcií. Sem patria bielkoviny, sacharidy, vápnik, horčík, vitamíny, škrob atď. Osoby chudšieho zrastu by mali jesť aj potraviny, v ktorých sa nachádza dostatok tuku, pre prípad, že by náhodou ochoreli, aby ich organizmus mal odkiaľ čerpať zásobné látky.

Problém je v tom, že nie každý sa o príjem menovaných látok dokáže postarať. Záleží na povolaní a životnej správy jednotlivcov. Ľudia, ktorý žijú hektický život, v ktorom nemajú čas na zaobstaranie si zdravých raňajok a teplého obeda. Nahrádzajú si to prežieraním sa na večeru, čo je hotový zabijak pre žalúdok.

Na raňajky si dávajú akurát tak jednu kávu. Neuvedomujú si však, že raňajky majú byť bohaté, plné celozrnných potravín, ovocia, vápnika a teplý nápoj sa tiež neodporúča vynechať. K vitamínom sa dá dostať aj cez tabletky, ale najlepším spôsobom sú predsa len prirodzené zdroje.

Na obed si dajú potravu pripravenú v jedálňach s rýchlym občerstvením, kde jedlá pripravujú polohotové z mrazničky a pečúce sa v litroch oleja alebo tuku. Je to síce energetická strava, ale vôbec nie je zdravá.

Na večeru sa snažia dohnať naraz to, čo cez deň vynechali. Ťažké, varené, prípadne sladké či slané jedlá, ktoré si pekne spapkajú pri televízii a krásne si s tým napĺňajú zásoby tukov a zaťažujú si na noc žalúdok, keď má „oddychovať“.

Naopak, ľudia, ktorý majú času dosť by však jedli stále bez prestania všelijaké typy jedál, či zdravé a či nie, väčšine je to jedno. Začne im to zavadzať, až keď to bude vidieť na ich postave. Vtedy prichádzajú nezdravé diéty, preťažovanie svojho organizmu atď. Tu nastúpia na scénu všelijaké choroby, počnúc od bulímie cez anorexiu až po psychické zrútenie. Kto by si to bol myslel?

Našťastie existujú aj ľudia, ktorý vedia čo ich organizmus potrebuje a vedia si s tým dať rady. Sú to zdraví, vyrovnaní ľudia, spokojní so svojou životosprávou i sami so sebou.
Do zdravej stravy môžeme zaradiť celozrnné chleby, mäsité jedlá, ryby, zeleniny, ovocie, mliečne výrobky, veľmi dôležité sú aj polievky. K mliečnym výrobkom by som dodala, že nie sú vždy zdravé, pretože obsahujú obrovské množstvo laktózy, ktorá je pre senzibilných ľudí mimoriadne nezdravá. Vápnik musia čerpať z iných zdrojov.

Ja osobne sa stravujem pomerne zdravo, až na tú kopu sladkostí a chipsov, ktoré si dožičím ako odmenu za dobre zvládnutý deň. Našťastie ja tie tuky spálim športovaním a neprestajným pohybom.
Tu nastáva ďalší problém, stačí ak nazrieme akú desiatu si kupujú naši školáci a študenti. Keby to záležalo len na nich jedli by iba samé sladkosti a mastné jedlá. Samozrejme výnimky existujú všade.
Ďalším problémom je tu európsky ženský ideál, vysoká štíhla postava s veľkými prsiami vážiaca približne päťdesiat kíl. Podľa tohto ideálu sa snažia vyzerať aj mladé ženy aj keď na to nemajú gény. Zasa prichádzajú diéty, užívanie tabletiek na chudnutie, nemôžem však vynechať ani plastických chirurgov, ktorí prácu s radosťou spravia za pekný balík peňazí.

Trošku som odišla od témy, ale chcela som vám len priblížiť, čo všetko dokáže spôsobiť nesprávne stravovanie nehovoriac o zdravotných problémoch, ako napríklad cukrovka, obezita alebo senzitívnosť na určité potraviny. Obezita je podľa mňa tá najhoršia choroba, ktorá môže byť spôsobená aj nesprávnou výživou. Takýto človek má zúžené cievy, čo môže viesť k srdcovým infarktom, ťažko sa mu dýcha, pohybuje. Obézni ľudia sa často stávajú aj stredobodom posmechu, preto strácajú svoje sebavedomie.
Odporúčam preto, päťkrát si rozmyslieť či naozaj chcete zjesť to, na čo máte práve chuť. Samozrejme musím dodať že všetko je zdravé, kým to jete s mierou. Ako hovorí príslovie: „Z každého rožku trošku.“.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.