referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Svetozár
Pondelok, 16. mája 2022
Modernosť spočíva v tom, že potrebujeme čoraz menej času na cestu cez oceán a čoraz viac času na cestu do kancelárie alebo do továrne
Dátum pridania: 13.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: martintoman
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 895
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 5m 20s
Pomalé čítanie: 8m 0s
 
Pokrok ide vpred nezadržateľnou rýchlosťou. Keby sa priemerný človek z 18. storočia prechádzal po uliciach dnešného veľkomesta asi by sa bál každého kto by prešiel okolo. Ľudia sa ráno ponáhľajú do práce a večer zasa domov. Dnes už nikto nežije pomalým, kľudným životom, snáď iba vidiečania na samotách a lazoch v kopcoch neporušenej prírody. Zoberte si napríklad našu mestskú hromadnú dopravu. Preplnené autobusy sa ráno valia plnými ulicami. Na každej zástavke ľudia doslova vypadávajú z otvorených dverí a ďalší sa chcú silou-mocou dostať dnu, aby nedajbože nezmeškali hodinu o ktorej musia byť v práci. Ale kto za tento chaos, ktorý nastáva každé ráno v každom väčšom meste môže? Vodiči autobusov? Tí sú radi, že vôbec nejakú prácu majú, a že sa nemusia každé ráno tlačiť v autobusoch, pretože keď nastupujú do práce ešte vonku nikto iný nieje!
V minulosti, keď ešte autá a autobusy boli iba snom, si každý ráno zobral bicykel alebo nasadol na svoje vlastné nohy a vybral sa s kľudom a pohodou do práce. Nikde ho nespomaľovali nekonečné dopravné zápchy, ktoré s takou obľubou vznikajú dnes v dôsledku nedostatočnej priepustnosti našich ciest. Nezriedka sa stalo, že človek ani nemusel chodiť ďaleko, aby sa dostal do svojho zamestnania. Existovali malé rodinné podniky, ktoré si ľudia stavali rovno cez ulicu. Ale tieto časy už dávno pominuli. Postupne ako bežali roky, mestá sa rozrastali a tým sa aj vzďaľovali továrne od robotníkov, ktorí museli prechádzať čoraz väčšiu trasu každé ráno do práce. Potom do toho vstúpil vynález auta, ktoré vtedy bolo neoceniteľnou pomôckou hlavne pre bohatých. Zrazu sa žiadna trasa nezdala tak dlhá a tak neprekonateľná ako predtým. Na cestách vtedy nejazdilo nič, iba niekedy sa do cesty priplietol nejaký kôň s kočiarom. Ale to pre auto nepredstavovalo žiadny problém. Postupne ako roky išli ďalej, áut pribúdalo a zrazu cesty mali nízku priepustnosť. Množili sa aj dopravné nehody, pretože vznikali problémy s nedostatkom miesta. Preto sa cesty začali rozširovať, ale v priebehu rokov sa stalo, že niektorému mestu proste došli financie, a tak sa s rozširovaním prestalo a zabudlo sa na to. Ale ako sa pri uliciach stavali ďalšie a ďalšie domy a mesto ďalej rástlo vnikol neriešiteľný problém. Na zväčšenie cesty už nezostalo miesto. Ale do mesta stále prúdili ľudia a tým sa zvyšoval aj počet áut. A tak to zostalo aj do súčasnosti. Centrá bývajú zapchaté od veľkého počtu áut.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.