referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľubomíra
Utorok, 9. augusta 2022
Trnava (úvaha)
Dátum pridania: 28.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: RazR
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 451
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
V mene svätej a nerozlučnej trojice, Belo, z Božej milosti kráľ uhorský, dalmátsky, chorvátsky, bosenský, srbský, haličský, vladimírsky a kumánsky, na večné časy.

Takýto je úvodný text listiny, ktorou Belo IV. v roku 1238 povýšil Trnavu na slobodné kráľovské mesto.

Narodil som sa v Trnave pred trinástimi rokmi a som hrdý na to, že patrím k obyvateľom tohto pekného starobylého mesta.
Netreba príliš veľkú fantáziu, aby som si vedel predstaviť moje mesto v minulosti. Stačí si pozorne poprezerať staré fotografie, vžiť sa do ich neodolateľnej atmosféry a už stojím pred radnicou. Okolo mňa hrkocú konské povozy, jazdci na koňoch okrikujú chodcov. Zvyčajne bývajú ulice mesta tiché a ľudoprázdne, ale dnes je trhový deň. Námestie a priľahlé ulice sú plné tých, ktorí chcú predať svoj tovar alebo výhodne nakúpiť.

Poprechádzam sa touto starobylou Trnavou. Mestské opevnenie chráni majetky a životy občanov. Návštevník môže vojsť jednou zo štyroch brán. Do diaľky znejú zvony viacerých kostolov. Veď som v „malom Ríme“.

Teraz preskočím niekoľko storočí a začínam snívať sen o Trnave budúcnosti.

Už mnoho rokov patrí Slovensko i moje mesto do Európskej únie. Na radnici veje modrá vlajka s dvanástimi zlatými hviezdami.
V meste vládne pohoda. Usmiati a spokojní ľudia sa nikam neponáhľajú. Počujem rozhovory vo viacerých jazykoch. Návštevníci odstavili svoje dopravné prostriedky na parkoviskách pred mestom. Bez problémov sa dostali podzemnou železnicou do centra. Mesto vyzerá ako veľká záhrada. Obrovské zatrávnené plochy s kvitnúcimi kvetmi a stromami, iba kde–tu pretínajú vydláždené chodníky. Korytom Trnávky preteká krištáľovočistá voda, na brehoch sú vybudované pláže s jemným pieskom.

Žiaci a študenti sa stretávajú pri vchode do metra. Začal sa ich zvyčajný školský deň. Niektorí sa odvezú do svojich škôl v Trnave, iní smerujú na neďaleké letisko. Čakajú na nich lietadlá, ktoré ich dopravia do krajiny, kde študujú. Tie isté lietadlá privezú študentov z krajín EÚ, ktorí študujú u nás. Cestovanie po krajinách EÚ je jednoduché. Už dávno boli zrušené colné kontroly, netreba si meniť peniaze, stačia eurá. Títo mladí ľudia sa cítia ako doma v každej z krajín EÚ.
Prebúdzam sa. Bol to iba môj sci-fi sen, alebo nás toto všetko čaká v reálnom živote? Možné je všetko...
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.