referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radúz
Sobota, 10. decembra 2022
Vply masmédií - dá sa mu vyhnúť?
Dátum pridania: 23.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: legaly
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 540
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
V dnešnej uponáhľanej dobe má už asi každý z nás doma nejakú technickú vymoženosť. Vravím vymoženosť, pretože niekedy, možno to nebolo ani tak dávno, takú primitívnu vec, akou je televízor nedisponovala každá domácnosť.
Televízor, to je hneď prvá vec, ktorá ma v rámci masmediálnych prostriedkoch ihneď napadla. Prostredníctvom televízie sa šíria mnohé informácie, ktoré či už pozitívne alebo negatívne ovplyvňujú spoločnosť, v ktorej sa nachádzame. Na základe rôznych relácii získavame nové poznatky, prostredníctvom televíznych novín sa k nám deň čo deň dostávajú aktuálne informácie. No, bohužiaľ násilie v televízii má veľmi negatívny vplyv na správanie detí a dospievajúcich. Deti sú náchylné správať sa podľa toho čo vidia, nielen u rodičov, ale aj v televízií.

Ďalším masmediálnym prostriedkom je rádio. To vstúpilo na scénu o čosi skôr ako televízia. Má takmer tie isté vlastnosti, avšak jeho nevýhodou je, že pôsobí len na sluch. Prostredníctvom neho sa prenášajú informácie o udalostiach, či už pozitívnych alebo negatívnych.

Hneď tretím najrozšírenejším prostriedkom, ktorý nám dennodenne zabezpečuje prísun informácii je internet. Je to najnovší výdobytok techniky. Je najviac propagovaný a čoraz viacej dostupnejší pre mládež. Bohužiaľ na internete sa propagujú stránky s rôznymi námetmi, ako aj sexuálnymi, tak aj s násilnými. A hlavne takýmto spôsobom sa mládež dostáva k násiliu, ktoré ich ovplyvňuje. Mnoho domácnosti si zabezpečilo počítač tak, aby sa ich deti nedostali k neprístupným stránkam, no v dnešnej dobe už existujú rôzne internetové kaviarne, v ktorých sú aj takéto stránky prístupné.

Ďalším dôležitým masmediálnym prostriedkom je reklama. Reklamy vyzdvihujú len pozitívne vlastnosti produktu a tak niet divu, že sa ľudia veľakrát nechajú nimi zlákať. Občas ich zláka cena, no niekedy aj sympatická slečna, ktorá produkt predvádza.
K masmediálnym prostriedkom patrí aj tlač. Tvoria ju časopisy a noviny. Tie tiež zabezpečujú jednoduchý prísun k najaktuálnejším informáciám. Okrem toho plnia aj zábavnú funkciu na základe toho, že k ich obsahu patrí aj uverejňovanie súťaží s možnosťou výhier, alebo rozhovory so známymi hviezdami a iné. Mnoho redaktorov sa snaží zaujať čitateľov, a preto sa snažia dodať tie najnovšie a najlepšie informácie zo sveta.

Podľa môjho názoru sa nedá vyhnúť masmédiám, pretože tvoria určitú časť nášho života. Avšak môžeme ovplyvniť deti, aj to len do určitého veku. So vzrastajúcim vekom sa deti stávajú samostatnejšími a čoraz viac sú bez dozoru rodičov a tým sa dostávajú do kontaktu s vecami a ľuďmi, ktorí ich ovplyvňujú negatívne.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.