referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viola
Streda, 18. mája 2022
Diskusný príspevok na tému Mladí ľudia a voľný čas
Dátum pridania: 25.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: legaly
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 592
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Vážená pani profesorka, milí študenti, študentky!

Srdečne Vás vítam na dnešnej besede, ktorá sa bude niesť v téme Mladí ľudia a voľný čas. Táto téma je v súčasnosti aktuálna a pomerne dôležitá. Mladí ľudia trávia svoj čas rôznymi spôsobmi a čoraz viac denne počúvame rodičov hovoriť o problémoch s dorastajúcimi deťmi. Pravdaže, vôbec nemožno vymenovať všetky miesta, kde všade možno mladých ľudí stretnúť a vidieť ich, ako zaobchádzajú so svojím voľným časom. A pretože ho majú relatívne najviac, sústredila som sa zväčša na mladých ľudí, ktorí si ani neuvedomujú, ako svojím voľným časom mrhajú.

Podľa môjho názoru dobre využitý voľný čas znamená pre mladého človeka veľmi veľa. Racionálne využitý voľný čas môže z mladého človeka vytvoriť vzdelanú, kultúrne i fyzicky rozvinutú osobnosť. Voľný čas je priestorom, v ktorom si jednotlivec utvára spôsob života, ktorý mu vyhovuje. Vo využití voľného času ho ovplyvňuje niekoľko faktorov, napríklad okolie, v ktorom sa nachádza, kamaráti, s ktorými svoj voľný čas trávi , alebo aj rodičia. Voľný čas je vlastne činnosť, ktorú si môžeme slobodne vybrať. Mladí ľudia si niekedy, bohužiaľ, zvolia nesprávne využitie voľného času a potom to často oľutujú. Preto by sme mali prvé skúsenosti s využitím voľného času získať v rodine. Rodičia by mali byť naším vzorom v každom smere, pretože mladí ľudia často krát napodobňujú ich životný štýl a spôsoby správania. U mládeže je voľný čas súčasne časom, v ktorom si postupne utvára predpoklady aj na realizáciu túžob a želaní. Ak chceme, aby v živote niečo dosiahli treba ich k tomu viesť už od detstva. Rodičia by mali sledovať záujmy svojich detí, podporovať ich a rozvíjať.

Vyjsť si s priateľmi a priateľkami „do ulíc“ býva príjemným strávením voľného času. Bohužiaľ, dosť často končí posedením v kaviarni, v krčme či v bare. Ktovie, koľko mladých ľudí pozná svoje mesto, jeho historické pamiatky, významné budovy spojené s dávnou minulosťou mesta, ba i súčasné zmeny, ktorých sú sami svedkom. Veľkú časť ich voľného času zaberá pozeranie televízie. Zväčša sledujú filmy s akčným a kriminálnym obsahom, čo rozhodne vplýva na výchovu záporne. Výskum ukázal, že pozeranie televízie zaberá približne pätinu ich voľného času. V poslednom čase sa do popredia dostáva internet. Aj tam trávia mladí ľudia veľa svojho voľného času.

Voľný čas je dôležitou súčasťou ľudského života. Záleží len na tom, ako ho človek využije, aby mu aj v budúcnosti prospieval. Každý človek, najmä mladý, by sa mal zamyslieť nad svojimi túžbami a plánmi do budúcnosti. O čase sa hovorí: čas letí ako voda, čas sa nevráti, čas sa nezastaví, a preto ho treba využiť vo svoj prospech i v prospech celej spoločnosti.

Ďakujem za pozornosť
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.