referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zina
Sobota, 21. mája 2022
Anarchia
Dátum pridania: 22.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: didapunk
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 373
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Anarchizmus, chaos alebo poriadok? Sloboda! Toto slovo v každom z nás evokuje niečo iné. Anarchizmus bol definovaný mnohými spôsobmi a mnohými autormi. Pre niekoho je anarchizmus úplná hlúposť, ktorej nevedia pochopiť a dúfajú, že nikdy nenastane. Prečo? Prečo si ľudia robia názor na to čo vôbec nepoznajú?

Čo je to anarchia? Slovo Anarchia znamená v preklade absencia vlády, čiže žiadne autority. Každý ma byť každému rovný, rešpektovať jeho osobné potreby a nesprávať sa nadradene. Na vyjadrenie jednej myšlienky použijem slová anarchistu A. Berhausa: Anarchizmus znamená, že môžeš byť slobodný, nikto ťa nemôže zotročiť, nikto ti nemôže rozkazovať, nikto ťa nemôže okradnúť, nikto ťa nemôže využiť. Znamená byť slobodný, robiť veci, ktoré chceš robiť a nebyť nútený to, čo robiť nechceš.

Neviem prečo, ale ľudai si vytvárajú skreslený dojem o anarchizme. Myslia si, že je to chaos a násilie a o anarchistoch, ktorých považujú za násilníkov, rozvracačov poriadku, podradné živly. Podľa môjho názoru ľudia musia najprv pochopiť o čom anarchia nie je, až potom vedia správne pochopiť, o čom anarchia je.

Pre mňa anarchizmus znamená slobodu. Slobodu výberu povolania, školy, slobodu rozhodnúť sa, kým budem ovplyvňovaná, slobodu mať svoj názor. Slobodu vyjadrovania sa, slobodu pohybu, slobodu stretávť sa s kým chcem. Slobodu rozhodnúť sa čo si myslím, čo je pre mňa najlepšie.

Na tému o anarchii by sa mohli viesť dlhé debaty a nakoniec by sa aj tak na nič neprišlo. Každý z nás si bude stať za svojím názorom, aj keď bude pre iných nepochopiteľný. Veď nakoniec o tom anarchia je. Mať vlastný názor. Zbytočne by anarchisti vysvetľovali, obhajovali a pozdvihovali klady anarchie, keď to aj tak dtuhí nechcú pochopiť. Aj tak je najdôležitejší ten svoj názor na túto tému. Nech sa každý rozhoduje sám za seba .

A čo vlastne anarchia je chaos alebo poriadok? Na to nech si každý odpovie sám.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.