referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alan, Alana
Pondelok, 8. marca 2021
Cesta bez prekážok nikam nevedie
Dátum pridania: 16.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Kuril
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 653
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Človek je tvor spoločenský, hovorí na jednej zo svojich kaziet ľudový rozprávač Ander z Košíc. A určite mi dáte za pravdu ak poviem, že kde je spoločnosť teda ľudia, tam je množstvo názorov, právd a poloprávd, niekedy klamstiev a zákerných špinavostí. Ale čo už, ľudia si takto vybrali už veľmi dávno a tak sa už mnohé stáročia ženú za svojim cieľom, častokrát nevidiac jeho koniec. Mnoho z nás iba tmavo tuší, že niekde v diali tleje tá jeho, možno jej iskierka nádeje. Preto je dôležité stanoviť si v živote ciele! Vedieť čo pre ne treba obetovať, urobiť a hlavne a to podotýkam hlavne určiť cieľu dátum. Chcem auto, dom, zabezpečenú rodinu počúvame všade vôkol nás. Je to drahé, život je dnes drahý, vravia pesimisti. A čo vie človeka fakt doraziť je veta: „Nejako bolo, nejako bude“ – kdesi som počul.

A čo chcem týmto všetkým povedať? Presne to čo je dané nadpisom, žiadna cesta k cieľu nie je bez prekážok. A celkom sa tomu aj teším, Vy nie? Veď aké by to bolo keby sme ráno vstali nemuseli sa umyť, najesť, obliecť a prísť do školy. Nemuseli by sme strácať 8 hodín denne v práci, a keď to už takto vezmem vlastne by sme nemuseli nikam chodiť, míňať peniaze, sedeli by sme len doma a ...

Nie! To by bola strašná nuda. Myslím si, že pán Boh to zariadil úplne geniálne, keď nám nič nedal len tak viete „pečené holuby z neba“ sa tomu vraví. Mám rád život a teším sa, že tu môžem byť medzi Vami, teším sa, že ma doma čakajú, že mám niekoho kto ma má rád a ja mu to môžem opätovať. Teší ma, keď môžem pomôcť, už či fyzicky, t. z. vypnúť, odreágovať sa od stereotypných starostí , alebo aj tak filozoficky pri dobrej večeri, kávičke či pivku.

Každí, čo chceme niečo dosiahnúť, v živote, v kariére, v spoločenskom uznaní musíme si stanoviť cieľ a vedzme, že aj keď cesta bude tŕnistá príde slastné vyvrcholenie a povieme si: „Ja som to dokázal, dokázala“. Preto nepozerajme na svet cez zváračskú helmu, pozrime radšej na tú krajšiu časť. Neviďme fúrik s tehlami, radšej sa pozerajme na svoj zámok niekde tam na konci dátumu nášho cieľa.

Žiadna cesta nie je bez prekážok, a kto si myslí, že niekomu sa darí a má len šťastie je na veľkom omyle. Za všetkým stojí kopec odriekania a roky driny a nebojte sa na všetkých príde! Verím že svet je natoľko spravodlivý, že všetko sa ľuďom v živote vráti. Chce to iba čas a všímanie si každých okolností nie len povrchové znaky, bijúce do pretvárky a závisti.
Majme radi prekážky, starosti a neúspech, pretože iba neúspech nás posunie ďalej, naučí nás žiť, vychutnávať si stretnutia medzi ľuďmi, keď žiadame o pomoc a keď žiadajú o pomoc nás. Stretnutia, keď je potrebné niečo vybaviť, zariadiť. Veď to je úplne najlepšie. Všetci sme ľudia, máme iba rôzne postavenia, ale v čistej podstate sme každí omylní a každý či už hlúpy Jano alebo aj múdry aspoň raz v živote schybí.

Preto, prajem všetkým Vám tu čo sedíte neúspech, pretože len neúspech Vás zocelí a posunie do ďalšej etapy života.
Ďakujem.
 
Podobné referáty
Cesta bez prekážok nikam nevedie SOŠ 2.9491 944 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.