referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Cyprián
Utorok, 27. septembra 2022
Tvorivá fantázia
Dátum pridania: 10.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: blueprincess
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 608
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Niet horšie nad pedanta bez akejkoľvek fantázie, bojaceho sa urobiť krok mimo vyjazdených koľají a odsudzujúceho každý nečakaný odvážnejší čin. vravíme tejto vlastnosti rigidita, pričom opakom je flexibilná osobnosť, rýchlo reagujúca na zmenené podmienky. Veľký čin sa objaví vždy najprv vo fantázii, v predstave a až potom – ak je dostatok vôle a vytrvalosti – sa zrealizuje.

Život bez fantázie a bez tvorivosti by bol priveľmi nudný a depresívny. Odvaha k novým cestám prezrádza mladého ducha. Ako sa v nás vyvíja tvorivá fantázia, odkiaľ sa berie nadšenie zahrávať si s neznámym? Čerpáme z dvoch prameňov, z poznávania reality a z predstáv, ktoré túto realitu dopĺňajú a obmieňajú. Bolo by však nebezpečné vytrhávať schopnosť fantázie z celku ľudskej osobnosti. Napríklad odvaha pozrieť sa na život z trocha iného hľadiska predpokladá dostatok citovej istoty a tiež zbaviť sa strachu z možných následkov či výsmechu okolia. Ak má dieťa dostatok podnetov, môže s nimi experimentovať.

Ak počuje okolo seba slová, vytvára si tvorivo spoje a vety, ktoré ešte nikdy nepočulo a niektoré to dovedie tak ďaleko, že začne písať básne alebo poviedky, ktoré svojou originalitou upútajú čitateľov. Povzbudenie k fantázii a tvorivosti napomáha ich rozvoju. Môžeme dať dieťaťu papier a ceruzku, ukázať mu základný ťah a tešiť sa spolu s ním množstvu najrozličnejších figúr, ktoré vznikajú niekde na pomedzí vedomia a netušeného. Ak budeme striktne vyžadovať dodržiavanie predpísaných pravidiel, oberieme dieťa o tvorivosť aj o radosť z činnosti. Niekedy je dobré ukázať, že veci sa môžu diať istým spôsobom, ale aj úplne nečakaným, odlišným alebo novým spôsobom. Silná autorita vzbudzuje strach a ničí odvahu k novým pokusom. Každý pokrok je viazaný na fantáziu a každá fantázia predpokladá odvahu.

A práve tu sme na hranici medzi vonkajším usmerňovaním a vnútornou tvorivosťou. Aké bolo naše detstvo, z akej atmosféry vstupujeme do spoločenského života? Kde nabrať odvahu prekročiť rodičovské vzory a pokúsiť sa riešiť svoj osud novým, originálnym spôsobom? Niekedy pomôže priateľ či priateľka, ktorí prinášajú iné podnety, s ktorými sa porovnávame a ktorých napodobňujeme. Veľmi hodnotná je sebavýchova, keď si nájdeme v literatúre nové myšlienky a kriticky ich v sebe spracujeme. Tvorivými môžeme byť v úzkej oblasti niektorých svojich osobných záujmov, ale aj v utváraní vlastného osudu, či v celospoločenskom dianí, keď neprijímame vonkajšie okolnosti ako jedinú možnosť, ale pokúšame sa meniť to, čo sa meniť dá.

Bez fantázie by bol život nudný a nevzniklo by ani jedno umelecké dielo, pričom nezabúdajme, že život každého z nás je v určitom zmysle neopakovateľným umeleckým dielom, jedinečným spôsobom ako naplniť čas tejto krásnej návštevy na Zemi. Sú však aj chorobné fantázie, ktoré nás odvádzajú od konkrétneho života, ktoré neberú ohľad na realitu a sú únikom z nej. Dobrou prevenciou je kontakt s tým, čo sa okolo nás deje.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.