referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zdenko
Štvrtok, 9. februára 2023
Priateľ alebo nepriateľ - úvaha
Dátum pridania: 06.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: zuzka444s
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 490
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 

Priateľ, nepriateľ. Také dve podobné slová, ale každé v sebe skrýva niečo úplne iné. Veď kto by nepoznal tento rozdiel? Predsa každý z nás vo svojom živote stretol už oboch a vie, čo môže od nich očakávať. Nájsť skutočného priateľa je veľmi ťažké. Niekto má však šťastie a nájde ho už v detstve, nieto ho musí hľadať celý život a niekto ho nenájde vôbec. To je veľmi smutné, pretože prichádza o niečo výnimočné. Niečo, čo sa nedá kúpiť a k čomu nemôžeme nikoho prinútiť.

Skutočný priateľ dokáže viac dávať, ako brať. Pre niekoho je ako poklad, ktorý počas svojho života dlho hľadá a keď ho konečne nájde, už ho nechce nikdy stratiť. Preto sa mu nebojíme zveriť svoje myšlienky, sny a túžby. A očakávame od neho, že nám vždy ochotne poradí a zostane pri nás aj v tých najťažších chvíľach. Ale aj ten najlepší priateľ v sebe môže skrývať temné stránky svojej osobnosti. Teda svoju druhú tvár. Len čas ukáže, či pre neho niečo znamenáme, alebo sme len ďalšími v rade, ktorých môže oklamať. Časom však nastane situácia, pri ktorej odhalí svoju skutočnú tvár. Tvár nepriateľa. Či už kvôli závisti alebo kvôli niečomu úplne inému. Často sa ani nedozvieme, o čo mu vlastne išlo, kde sa sme spravili chybu. A takýto úder pod pás nám dokáže veľmi ublížiť, pretože viacej nás zraní ten, na ktorom nám veľmi záleží, ako ten, na ktorom nie. Priateľ nás predsa pozná zo všetkých najlepšie a vie o nás prakticky všetko. Je však na neuverenie, že naša blízka osoba je schopná nás podraziť. Až vtedy si uvedomíme, že veriť sa nedá ani priateľovi. Práve takáto skúsenosť nám ničí život. Dávame si otázky typu ,,Prečo?", ,,Prečo mi tak ublížil?" ,,Veď ja som sa snažil robiť pre neho všetko a on mi to takto odplatí?" Ale to sa už asi nedozvieme, pretože už sním nechceme mať nič spoločné.

L.N.Tolstoj povedal,,Falošný priateľ je horší ako nepriateľ, pretože nepriateľovi sa vyhýbame, ale priateľovi veríme." Ja s tým úplne súhlasím. Veď neraz sa stane, že práve nepriateľ nám podá pomocnú ruku, práve vo chvíli, keď to vôbec nečakáme. Vtedy si uvedomíme, že aj v nepriateľovi sa skrýva kúsok priateľa.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.