referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Slová kníh nás vždy vzrušia, dôležité je, aby nás zmenili
Dátum pridania: 31.05.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Adusha
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 473
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 6m 0s
Pomalé čítanie: 9m 0s
 
Takže, začneme pekne po poriadku, ako sa sluší a patrí na správneho stredoškoláka. Dnes si totiž spoločne pouvažujeme nad pomerne zaujímavou témou...aj keď nie každého to hneď na začiatku zaujme, pretože nie každý musí vedieť čítať a môže si zistiť, čo sme (teda som) natárali, respektíve napísali. Ale určite sa nájdu aj takí, ktorí sa ku tomu dostanú a prečítajú si to. To môže znamenať aj to, že: po 1. vedia čítať, takže teoreticky môžu čítať aj knihy a pravdepodobne skritizujú to, čo som tu uviedol; po 2. majú na to čas...No, dosť bolo pokecu na začiatok, či nie? Čo na to poviete, vrhneme sa ďalej???

Tak a pokračujeme. V podstate si máme objasniť, čo sú to vlastne knihy, a ako nás môžu či nemôžu zmeniť, posnažím sa vysvetliť ten základ. Na prvý pohľad nič zložité...na pomoc nám však prichádza aj slávny výrok nie menej slávneho filozofa Konfuciusa: "Slová kníh nás vždy vzrušia, dôležité je, aby nás zmenili...". Začneme po poriadku, zodpovedaním si na pár otázok a vysvetlení si podstaty. Čo sú to knihy? Načo slúžia? Sú v živote dôležité??? Knihy pozná určite väčšina, alebo by mala. Ak niekto nevie, čo je to kniha, tak stručne, je to využitie dreva...niekoľko strán počmáraných atramentom. Takmer od malička sa s nimi stretávame na každom kroku, učia sa z nich prváčikovia, druháčikovia, ale i tí starší, stredoškoláci a vysokoškoláci. Vzdelávame sa prakticky celý život, veľa nám napovedia aj o spôsobe života v iných krajinách, ako si uvariť chutný obed či večeru. Slúžia na všeličo možné, od spomenutého vzdelávania (základná činnosť), cez informácie o vzdialenejších a mnohým nedostupných krajinách až po zábavu a relax.

Najdôležitejšie je to, že dokážu vzdelávať, bez toho sa ďalej nepohneme. A v dnešnej dobe človek bez vzdelania je nič. Nula. Zero. Nullité. Null. Na vzdelávanie slúžia takzvané učebnice, poprípade aj encyklopédie a podobná náučná literatúra. Každá náučná kniha nám môže jedine niečo darovať, nič nám nevezme. Pre vyššie spomenuté uvarenie chutného obeda alebo večere slúžia knihy s názvom Recepty. Z tohto druhu kníh sa asi veľa nenaučíme, ale nebudeme hladní a môžeme čítať od rána do večera vzdelávacie alebo relaxačné knihy. Pri relaxe stačí siahnuť po hocakej knihe, tu na žánre nezáleží. Len si správne vybrať, buď si poplačeme, alebo sa zasmejeme. Podľa povahy a vybranej knihy, teda nami zvoleného žánra.

Knihy dokážu postupom času určite niektorých ľudí aj zmeniť, len si treba vybrať tú správnu knihu. No ale ako si vybrať správnu knihu? Ďalšia dobrá otázka, už len na ňu vhodne a správne odpovedať...Vybrať si takú knihu, ktorá nám niečo dá, dozvieme sa niečo nové, zaujímavé, čo sme doteraz netušili, alebo sme si tým neboli istí. Napríklad, pre prváčika na základnej škole je zaujímavá každá kniha, ktorú dostane do ruky. Alebo i keď si ju zoberie sám, ale musí vedieť čítať, poznať základné písmenká a tie ostatné "haki-baki" aby pochopil, čo mu tá ktorá knižka ponúka, čo mu chce vlastne autor a ONA samotná dať. Knihy môžu meniť dokonca i postoj jedného človeka ku druhému...veď odkiaľ by sme sa dozvedeli, ako si žijú ľudia na druhom konci zeme? Pravda, existuje aj televízia a iné masmédiá, ale to už nie je ono...komu by sa chcelo čumieť do bedne z plastu a čakať, že sa tam niečo dozvie? Mne určite nie, radšej siahnem po jednoduchšej variante. Po knihe. V krajnom prípade po časopise...ale vráťme sa späť ku knihám.

Ako aj Konfucius pred zopár desiatkami, stovkami či nebodaj tisíckami rokov dokázal napísať celkom pekný, zaujímavý a pravdivý výrok "Slová kníh nás vždy vzrušia, dôležité je, aby nás zmenili", platí tento výrok, táto veta dodnes, a Konfucius určite nebol, nie je a nebude jediný, kto to vyriekol. Pustíme sa do rozobratia spomínaného výroku? Ak ste odpovedali áno, navrhujem si to rozdeliť minimálne na dve časti. Ako prvú časť považujme toto: "Slová kníh nás vždy vzruśia...“ a samotné knihy nás naozaj dokážu vzrušiť, zaujať, zmeniť.... Pekne po poriadku. Vzrušiť a zaujať musí autor prostredníctvom svojich slov v knihe vedieť hneď po prečítaní pár riadkov či strán, na začiatku. Sú aj takí, ktorí to nevedia, ale je ich menšina. Väčšina to dokáže bravúrne. Konkrétne, ak to tak môžem povedať, mne sa zatiaľ najviac pozdávala ruská literatúra v rôznych obdobiach. Ale koľko ľudí, toľko chutí. Niektorí ruskými autormi môžu pohŕdať a priradiť ich k "menšine". Nikto by im ich názor nemal brať. Zmeniť dokáže fakt už len máloktorý autor prostredníctvom svojej knihy. Ale aj takí sa nájdu.

Momentálne ma žiadny nenapadá, ale to teraz nie je podstatné. Určite existujú. Ešte niečo. Druhá časť výroku: "...dôležité je, aby nás zmenili." Aj tá zmena sa veľa podôb, k dobrému alebo k zlému. Nedá sa presne povedať, ktorých typov je viac, ale na to musí prísť včas každý sám, pokiaľ nebude neskoro. Pri zmene k dobrému nám to môže veľa dať, ale aj zobrať. Poviete si: "Prečo musia ľudia v zaostalejších krajinách tak trpieť?" A darujete im peniaze, alebo nejakým iným spôsobom im pomôžete a už nemáte nič. Ale na druhej strane, o tomto to určite nie je... Pri zmene k zlému je to hrôza a des. Môže sa stať, že sa stanete nebezpečnými nielen pre seba, ale aj pre svoje okolie, všetci sa vás budú báť a veľkým oblúkom sa vám vyhýbať...na druhej strane, získate tak pokoj sami pre seba...a poniektorí siahnu po takej knihe, ktorá ich "naruby" obráti. A potom to už fakt bude zmena. A veľká. Ak opäť nezačnú čítať „nedobrú“ knihu.

Príjemná zmena môže nastať pri čítaní kníh ako spôsob relaxu. Zabudnúť na všetko, preniesť sa priamo do deja, stotožniť sa s kladnou hlavnou postavou, predstavovať si, aké by to bolo keby...keby ja som bol na jej mieste...a relaxovať. Pravdaže, existujú aj iné spôsoby relaxácie a zmeny, na uvoľnenie. Stačí siahnuť po zábavnej a humornej knihe...pri ktorej sa dokážete naplno uvoľniť, dokonca aj schuti zasmiať. Pri knihe a autorových milých slovách v nej dochádza k zmene nálady k lepšiemu. A ďalšia pozitívna zmena prostredníctvom kníh je na svete. Aj tu platí známa a často používaná veta či slovné spojenie, koľko ľudí, toľko chutí.

Asi toľko sme si dnes chceli povedať a pouvažovať nad výrokom slávneho, ale aj menej slávneho pána Konfuciusa, o zmysle a význame kníh v živote každého z nás. Nie je to nič zložité, stačí sa vedieť začítať, hneď na začiatku pochopiť význam a zmysel danej knihy, daného článku. Knihy dokážu mnoho dávať, ale aj brať. No predovšetkým dávať. Preto neváhajte, využite každú voľnú chvíľku, prečítajte toho čo najviac, v autobuse, vlaku na cesta zo školy, z práce, pri čakaní u lekára...alebo len tak na uvoľnenie a relax, zvyšujete si tým slovnú zásobu. Veď je toľko spôsobov, ako sa ku knihám dostať. Knižnice, kníhkupectvá, a keď pekne poprosíte, určite vám aj vaši známi odporučia a požičajú zaujímavú knihu...
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.