referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vieroslava
Štvrtok, 30. marca 2023
Pár priateľov, ktorych už dávno mám, s ktorými nie som sám
Dátum pridania: 25.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: halines
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 519
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
V živote každého z nás sú udalosti dobré aj zlé. Musíme s nimi žiť, zdolávať prekážky, riešiť problémy. Keby sme to ale museli zdolávať sami, niektoré by sa nám zdali neprekonateľné. Sú aj chvíle, kedy sa potrebujeme o problémoch porozprávať, aby sme našli správnu cestu. A na to sú tu priatelia.

Ľudia, ktorí stoja pri nás v tých najťažších situáciách, podržia nás, podporia a keď sa naše krídla zlomia, oni nás chytia a nedovolia nám spadnúť. Priateľstvo je jedna úžasná vec, ktorú musí zažiť každý jeden z nás. Či sú to trvalé priateľstvá na niekoľko rokov, ba či aj na celý život, a či len chvíľkové.

Nie nadarmo sa hovorí, že priatelia sú rodina, ktorú si vyberáme sami. Najlepšiemu priateľovi môžeš povedať čokoľvek a on ťa pochopí. Vypočuje, poradí a nikdy ťa nenechá trápiť sa. Rozosmeje ťa aj v tej najťažšej chvíli. To je skutočný priateľ. Priateľov môžeš mať veľa, ale len jedného najlepšieho. Takého, ktorý je aj tvojím zrkadlom. Je to človek, ktorý prichádza, keď ostatní odchádzajú. Jasné je, že priatelia bez chýb nejestvujú, ale predstavme si, že by boli ľudia dokonalí. Asi by to bolo veľmi jednotvárne. Priateľov si vyberáme práve preto, že sa nám niektoré ich vlastnosti páčia, sú nám sympatické.

Je dobre hľadať si nových priateľov, ale nikdy nesmieme zabudnúť na tých starých. Stalo sa vám už niekedy, že ste mali najlepšieho priateľa, a ten si obľúbil postupom času niekoho iného a na Vás akoby zabudol? Určite! Také veci patria k životu. Hej, každý z nás pozná tento pocit. Skutočný priateľ zostáva pri Vás, aj keď máte vy niekedy iný pocit.

Hovorí sa, že veľa priateľstiev sa končí láskou, máloktorá láska priateľstvom. Niečo na tom pravdy bude. Ale to je už iná kapitola, je to medzi dievčaťom a chlapcom.
Jeden múdry muž raz povedal: Rana od priateľa sa nehojí. Fyzická rana sa síce zahojí, ale ostane v našom srdci ako slovná, ktorá zraňuje hlboko v našej duši.

Nekráčaj predo mnou, nemusím nasledovať. Nekráčaj za mnou, nemusím viesť. Iba kráčaj vedľa mňa a buď môj priateľ. Ozajstný priateľ je ten, kto drží Tvoju ruku, a pritom sa dotýka Tvojho srdca.

Život bez priateľov je proste nemožný. Hovorí sa, že človek umiera toľkokrát, koľkokrát stratí priateľa. Časť z nášho srdca akoby odumrie, ale najlepší liek na skončené priateľstvo je nové priateľstvo. Môj názor je: Radšej byť s priateľmi v pekle ako v nebi sám.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.