referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kazimír
Pondelok, 4. marca 2024
Prečo vznikjú vojny
Dátum pridania: 29.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kompot
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 539
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Vojna je veľmi široký pojem na písanie. Keď som sa zamýšľala nad tým prečo vojny vznikali, objavila som viacero názorov. Najviac ma upútala definícia nemeckeho znalca bojenstva, Klausevitza, ktorý definuje vojnu ako :“Pokračovanie politiky inými násilnými prostriedkami.“A kedže politika nie je len službou ľudu, ale aj súperenie o moc, práve tu vznikajú tie najdôležitejšie rozodnutia, ktoré vedú k podstate vojny.

Príčiny vzniku vojen boli a stále su rôzne. V tom najprimitívnejšom počiatku ľudstva musel človek bojovať aby prežil. Neskôr, keď už žil v nejakej skupine, spolu sa snažili vrámci prežitia získavať ďalší životný priestor. Čím bol človek vyspelejší, tým menšiu úlohu zohrávala otázka prežitia a do hry vstupovali nové hodnoty. Prežitie sa dostávalo na druhé miesto, prioritou vojen sa stalo získavanie bohatstva, zaberanie územi, moc a celkové ovládanie ľudí, čo viedlo napr. k otrokárskej spoločnosti. Na strane druhej spodná vrstva, ktorá bola potláčaná, chcela mať svoje práva, ľudské práva - na vierovyznanie, na osobný názor, slobodu, rovnoprávnosť. Všetci sme si predsa rovní...každý máme dve nohy, dve ruky a predsa sme každý originál. No sú ľudia, ktorí sa vymikajú zo spoločnosti, ktorí majú vodcovskú túžbu a silné ego. Všetci diktátori mali viac-menej túto vlastnosť. Boli presvedčený o svojej pravde a odporcov zatvárali do koncentračných táborov alebo zabíjali.

Prečo vznikajú spory, bitky, hádky, súperenie alebo pretekanie? Odpoveď je jednoduchá. Dokazovanie si niečoho, čo nemá zmysel. Podmaňovanie je nesprávny spôsob ukazovania veľmocí alebo superveľmocí. Veľmoc by mala poskytnúť lásku a pomoc, nie bitky a strach.

Vojna ako globálny problém hrozí stále. Od tejto hrozy sa nepodarilo vyhnúť ani v dnešnom 21.storočí. Všade sa môžu vyskytnúť vojny. Či svetové, medzištátne, občianske, medzimestské, ale aj medzi rodinami, dvoma ľuďmi. Ale samotná vojna začína vojnou v našom vnútri. Aj z tej najmenšej môže vzniknúť najväčšia. V dnešnej dobe moderných technológií by málokto pomyslel na vojnu a jej katastrofické následky – s dnešnými modernými výdobitkami predsa už vojna nemôže nastať. Práve naopak, čím modernejšia technika, tým horšie a brutálnejšie budú následky jej použitia. Štyri svetové veľmoci vlastnia jadrové zbrane, ktoré môžu niekoľko násobne zničiť našu Zem. Štáty podpísali zmluvu, v ktorej sa hovorí, že nesmú použiť zbraň ako prvý. Takto by ju nemali použiť nikdy...ale vieme ako to chodí. Dohody sa predsa uzatvárajú preto, aby sa porušovali...

V každom prípade si myslím, že ziadny racionálne uvažujúci človek by v žiadnom prípade vojnu neschvaloval. Treba myslieť na to, že existujú kompromisy, láska a porozumenie. Keď ľudia myslia na tieto vlastnosti, určite sa vyhnú sporom a vojnám....
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.