referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Lenka
Nedeľa, 4. júna 2023
Rasizmus
Dátum pridania: 05.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: punkacka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 499
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Človek je vraj najinteligentnejšia bytosť. Ale je to naozaj tak?

Najväčším problém dnešných ľudí je rasistické zmýšľanie. Rasizmus, hoci sa nám to mnohým nepáči, je realitou a často pretriasanou témou. Týka sa nás všetkých, všetkých národov, celého sveta.

U nás na ulici sa stretávame s romskymi občanmi nazývanými aj Cigáni. Sú im často odpierané základné ľudské práva. Veľa sa hovorí o tom, že Rómovia su neprispôsobiví. Ale takýto asociáli sa nájdu aj medzi bielymi.

My (teda biely) patríme spolu s rómami do europidnej rasy. Teda to nie je rasizmus, ale etnická alebo v tomto prípade skôr sociálna nevraživosť. Inými znevýhodnenými skupinami sú tiež homosexuáli, Maďari, Žiadia a iní cudzinci.

Spomeňme si na druhú svetovú vojnu, na koncentračné tábory, vktorých zahynulo tisíce ľudí. A prečo? Pretože neboli nemeckého pôvodu? Šťastie, že prevládol rozum nad hlúposťou. Spojil sa celý svet, aby „nadľudia“ boli porazení. A dnes sa všetci rozumní ľudia modlia, aby nebola tretia svetová vojna. A kvôli čomu by bola? Opäť kvôli človeku – fanatickému rasistovi, ktorý dal zničiť Americké obchodné centrum, tzv. Americké dvojičky. Dal ich zničiť z nenávisti ku všetkému a každému, kto má iný názor, iný pohľad na svet, pretože má iné náboženstvo, je inej rasy. A opäť presvedčil a získal si ľudí podobných sebe, ktorí sú ochotní urobiť čokoľvek i neľudské, lebo oni sa cítia lepší než ostatní. Sú teda rasisti.

Počas vojny v Európe nacisti bežne zabíjali Židov, len preto, že im bola odporná ich kultúra, zvyky a náboženstvo. Aj v dnešnej dobe exstujú ľudia s nacistickým názormi-neonacisti. Nacisti mjú svoje koncerty, internetové stránky, hudobné skupiny a dokonca aj obchody s oblečením. Na Slovensku funguje značka Eighty-Eight čiže 88, čo je obľúbený číselný kod nacistov a znamená hail Hitler. Jeden z obchodov zameraný na tuto značku je v Bratislave paradoxne na Bielej ulici. Biela je tiež jeden zo symbolov nacistov.

Existuje aj skupina zameraná proti rasizmu tzv AntiFa. Je to radikálna antifašistická skupina ľudí. Ja osobne AntiFu neuznávam pretože proti extrémizmu nič nerobí. A navyše ona sama je považovaná za extrémistickú skupinu. Síce členovia AFA nevyhľadavajú konflikty, nemajú v prípade potreby problém zaútočiť na náckov. Čiže porušujú to, za čo sami bojujú. Každý by sa mal zamyslieť nad tým, čo je a čo nie je správne.

Ja som proti nasiliu, rasizmu a fašizmu!

"Mysli a osloboď svoju myseľ od predsudkov!"
 
Podobné referáty
Rasizmus SOŠ 2.9483 325 slov
Rasizmus SOŠ 2.9741 1076 slov
Rasizmus SOŠ 2.8885 8297 slov
Rasizmus SOŠ 2.9336 1230 slov
Rasizmus SOŠ 2.9666 3010 slov
Rasizmus GYM 2.9605 525 slov
Rasizmus 2.9608 443 slov
Rasizmus 2.9221 563 slov
Rasizmus SOŠ 2.9560 448 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.